Kedilerde hapşırma özellikle bazı durumlarda sık görülmektedir. Hapşırmanın seyrek görülmesi durumunda telaşlanmaya gerek bulunmamaktadır. Ama kedilerin sık hapşırması durumunda bu durum çeşitli hastalıkların işareti olabilir. Böyle durumlar için gerekli önlemleri alabilmeniz oldukça önem taşımaktadır.

kedi hapşırma nedenleri

Kediler Neden Hapşırır?

Kediler neden hapşırır sorusu her kedi sahibinin sorabileceği sorulardan birisidir. Özellikle birkaç kez hapşırdığında bile kediniz için bu türden soruları sorabilirsiniz. Kısmen yani belirli aralıklar ile kedilerin hapşırması durumunda herhangi bir sorun olmamaktadır. O an burunlarında ya da solunum yollarında oluşan anlık bir refleks sonucunda hapşırabilir. Ayrıca bazı kedilerde heyecanlanmaya bağlı olarak da hapşırma görülebilmektedir.

Fakat kediniz sık hapşırmaya başlıyorsa ya da hapşırma ile ilgili daha başka sorunlar ortaya çıkıyorsa bu duruma dikkat etmeniz gerekebilir. Kedinin sık hapşırması durumunda ilk önemli etmen enfeksiyon kapmış olma ihtimalidir. Bazı durumlar için enfeksiyonun doğru şekilde doğrulanması için veteriner kontrolü gerekir ve boğaz, göz ya da burnundan örnek alınarak inceleme yapılabilir.

Bu enfeksiyonlar arasında en yaygın görülen sorun üst solunum yolu enfeksiyonu olarak adlandırılan durumdur. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de soğuk algınlığı olabilmektedir. Genelde genç ya da barınak kedilerinde çok sık görülür. Uygulanacak aşı yöntemleri ile bu rahatsızlık giderebilmektedir.

kedi hapşırma

Kedilerde Hapşırmaya Neden Olan Viral Enfeksiyonlar

Kedilerde hapşırmaya neden olan viral enfeksiyonlar da en sık görülen hapşırma nedenleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda;

  • Herpes virüsü; kedilerde yaygın görülebilen virüslerin başında gelmektedir. Uçukları enfekte olmuş diğer kedilerden kaparlar. İnsana bulaşmayan bu virüs, kediler için tehlikeli sonuçlar yaratabilmektedir.
  • Kalisivirüs; Kediler arasında yaygın görülen bir virüstür. Aftlar, başka bir deyişle ağız ülseri olan bu hastalık, sık görülmektedir. Solunum yollarını etkileyen hastalık kedilerde aynı zamanda zatürre gibi sorunlara da yol açabilirler. Genelde antibiyotik ile tedavileri yapılmaktadır.
  • Bunların yanında; FIP, FIV, FELV, klamidya, bordetella gibi enfeksiyonlar da hapşırmasına neden olabilir.

Enfeksiyonların dışında başka etmenler de hapşırmasına neden olabilir.

Kedilerde Hapşırmanın Temel Nedenleri Neler?

Kedilerde hapşırmaya neden olan sebepler arasında farklı etmenler de bulunmaktadır. Her hapşırma enfeksiyondan kaynaklanmayabilir. Bazı kedilerin burunları çok hassas oldukları için kendilerini rahatsız edecek kokuları duyumsamaları halinde hapşırma sorunları yaşayabilirler. Sigara dumanı, parfüm, böcek spreyi, tozlu kedi kumları, mum, toz, polen, küf gibi durumlar kedinizin sık hapşırmasına neden olabilir. Bu durumlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için doğru gözlem yapabilmeye önem vermelisiniz. Örneğin kedinizde kum kabından çıktıktan sonra sık hapşırma başlıyorsa bu durum kedi kumunun yapısından kaynaklanıyor olabilir.

Bunun dışında kediniz halihazırda çeşitli tedaviler görüyorsa bu tedavilerin biçimleri de hapşırma gibi nedenlere yol açabilir. Kedilerdeki burun tıkanıklığını gidermek için verilen damla gibi ilaçlar kedinizin hapşırmasını sağlayabilir. Ayrıca göz akıntısı, yüksek ateş, yorgunluk, büyümüş lenf bezleri, hırıltı, ishal gibi çeşitli hastalıklar da doğrudan hapşırması üzerinde etkili olabilir. Bu türden sorunların neredeyse tümü kedinizde hapşırma sorunlarına yol açabilir.

kedim neden hapşırıyor

Hapşıran Kedi İçin Ne Yapmalı?

Kedilerde hapşırma tedavisi için öncelikle bahsedildiği gibi hapşırmanın hangi durumdan kaynaklandığının doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Örneğin bir kokudan ya da kumdan kaynaklı olarak hapşırıyorsa bu durumun veteriner tarafından tespit edilmesi güç olacaktır. Sık hapşıran kediniz için öncelikle birkaç gün boyunca gözlem yapmanız gerekli olacaktır. Gözle görünür bir nedenden ötürü hapşırması tespit edilemiyorsa bu durum için ise mutlaka veterinere gitmeniz yararlı olacaktır. Hapşırma başka hastalıklardan da kaynaklanabileceği için bu durumun bir an önce tedavisinin sağlanması gerekir.