Kedi Köpek İçin Aşı Uygulaması

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.0.9″][et_pb_row _builder_version=”4.0.9″ min_height=”103px” custom_margin=”-26px|auto||auto||” custom_padding=”24px|||||” locked=”off”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.0.9″][et_pb_text _builder_version=”4.0.9″ header_font=”|700|||||||” header_text_align=”center” header_font_size=”40px” hover_enabled=”0″]

Kedi Köpek Aşı Uygulaması

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.0.9″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.0.9″][et_pb_text _builder_version=”4.0.9″ hover_enabled=”0″]

Petinizin doğumundan itibaren başlayan ve hayatı boyunca devam edecek bir süreç…
Kedinizin veya köpeğinizin annesinin hamilelik sürecinden başlayarak, doğumu ve ardından yavruluk süreci ile devam eden zaman zarfında; her dönemde ayrı değerlendirilmesi gereken aşılama süreci uzmanlık ve deneyim gerektiren bir süreçtir.
Dostumuzun bulunduğu ortam, yaşadığı bölgede görülen salgın hastalıklar, vücut skoru, fizyolojik durumu, bir aşılama programını etkileten sadece birkaç etkenden biridir. VetiX Veteriner Kliniği olarak genellikle Şerifali – Ümraniye- Ataşehir bölgesini veya dostumuzun bulunduğu bölgeyi esas alarak hastalık riskini hesaplamaktayız.
Kedilerde genellikle görülen iç parazitler Toxocara, Ancylostoma, Echinococcus, Tenya türleri, Drofilaria (kalp kurdu), Giardia, Trichomonas ve benzeri türlerdir. Bunlardan bir kısmı bağırsaklarda ve iç organlarda kurt şeklinde parazitler iken bir kısmı da protozoon dediğimiz tek hücreli parazitlerdir.
Bu parazitler başta bağırsaklar olmak üzere bir çok iç organda yaşarlar ve konak canlının (bizim kedimiz) yediği besinlere ortak olmak ve enfestasyon oluşturmak aracılığıyla zarar verirler. Bu parazitlerden bazıları insanlara da bulaşarak zoonoz enfeksiyonlara sebep olurlar. Halk arasında “kedi tüyü kist yapar” söylentisiyle yaygın olan hastalığın sebebi Echinococcus granulosus isimli parazitin yumurtalarıdır. Kediye yerleşen parazit yumurtlar ve yumurtalar, bağırsak yoluyla anüs kısmından dışarı çıkar. Ardından kedinin yalanması sırasında tüylere ve oradan da insanlara ağız yoluyla bulaşır. ,
İnsanlara geçen diğer bir parazit ise Toxoplasma dediğimiz parazittir. Bu parazitin yumurtaları kedilerden insanlara bulaşabilir. Ancak şunu da belirmek gerekir ki aynı yumurtalar iyi yıkanmamış gıdalardan, yeterince pişmemiş etten de insanlara bulaşabilmektedir. Özellikle hamile kadınlar için risk oluşturan bu hastalık için VetiX Veteriner Kliniği’ne başvurabilir, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Bu hastalıkların önüne geçmek için dostlarımız düzenli olarak iç parazite karşı ilaçlanmalıdır. Aksi takdirde bu parazitler hem onlara zarar verecek hem de biz insanlara bulaşabileceklerdir.
Köpeklerde görülen parazitler ise Kamçılı kurtlar, kancalı kurtlar, drofilaria türleri (kalp kurdu), akciğer kıl kurdu, bağırsak kurdu gibi türlerdir. Bu parazitler köpeklerde kalp ritim bozuklukları, ishal, kusma, kilo kaybı gibi problemlere sebep olmaktadır. Bağırsak kurtlarının büyük bir kısmı insanlara da bulaşarak zoonoz enfeksiyonlara sebep olurlar.
Bu tip paraziter enfestasyonların kedi veya köpeklerde görülmesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi “benim kedim – köpeğim nasıl olsa dışarı çıkmıyor, dolayısıyla iç-dış parazit yaptırmama gerek yok” anlayışıdır. Belirtmek gerekir ki dostunuz hiç dışarı çıkmaması, ona parazit bulaşmaması için yeterli bir sebep değildir. Başta siz olmak üzere bir çok etken bu parazitlerin yumurtalarının eve bulaşmasını sağlayabilir. Dolayısıyla rutin antiparaziter uygulama kedi köpek beslemenin vazgeçilmezidir.
Aşılama programını kapsayan bir diğer bölüm de ektoparazit denilen dış parazitlerdir. Bit, pire, might ve keneleri kapsayan bu canlılar dostlarımıza bir çok kan paraziti, virüs, bakteri gibi etkenleri bulaştırdığı gibi aynı zamanda deri enfestasyonlarına, tüy dökülmelerine, kızarıklıklara, yoğun kaşıntı ve yaralara sebep olmaktadır.
Bu parazitler için de ense damlası veya tablet formundaki ilaçlar ile mücadele sağlanmaktadır. Özellikle keneler olmak üzere diğer ektoparazitler de insanlara bulaşabilmekte, bizlerde de çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir.
Kedi ve köpek karma aşıları ise tamamen dostlarımızı viral ve bakteriyel hastalıklardan korumaya yönelik uygulamalardır. Özellikle yavrularda ölümcül olabilen bu hastalıklar, kedi ve köpekler için hayati önem taşımaktadır.
Genellikle köpek karma aşılarında Distemper, Enfeksiyöz hepatitis, Enfeksiyoz Laringotracheaitis, Parvovirus, Parainfluenza gibi viral hastalıklara ve Leptospirosis gibi bakteriyel hastalıklara karşı önlem oluşturmaktadır. Özellikle Parvo ve Distemper virüs, yavru köpeklerde oldukça ölümcül olabilmektedir.
Köpeklerin aşılama programında olan diğer aşılar ise bronşin, kudu, lyme ve mantardır.
Bronşin aşısı genellikle Bordatella bronchioseptica bakterisine bağlı olarak gelişen barınak öksürüğü, köpek boğmacası dediğimiz hastalığa karşı yapılan bir aşıdır.
Lyme aşısı ise kenelerden bulaşan ve Borielia burgdorferi denilen bakteriden ileri gelen, aynı zamanda insanlara bulaşması dolayısıyla önem arz eden bir hastalığa karşı yılda bir mutlaka tekrarlanması gereken aşıdır.
Kedilerin aşılama programında ise kedi karma, kuduz ve lösemi aşıları yer almaktadır.
Kedi karma aşı içerisinde Feline Herpes Virus: FHV), Calicivirus (Feline Calicivirus: FCV) ve panlökopeniye (Feline Panleucopenia: FPL) ve bazen de Chlamydophila felis etkenlerine karşı zayıflatılmış mikroplar yer almaktadır.
Kedilerde lösemi aşısı uygulanmadan önce VetiX Veteriner Kliniği olarak mutlaka hemogram tahlili ve FIV- FeLV taşıyıcılık testi bakılmasını önermekteyiz. Eğer kediniz Lösemi veya FIV – Kedi AIDS’i taşıyıcısı ise aşılama programı baştan değerlendirilmelidir. Bu hastalıklara karşı taşıyıcı değilse de Lösemi hastalığına karşı mutlaka aşısı yapılmalıdır.
Hem kedilerde hem de köpeklerde kuduz aşısı, yılda 1 kez uygulanması zorunlu bir uygulamadır.
Genel olarak aşılama prensiplerine değinecek olursak; öncelikle bir aşının sağlıklı bir hayvana uygulanabileceğini belirtmek gerekir. VetiX ailesi olarak aşılama programına geçilmeden önce her kediye ve köpeğe bir doz dış parazit, en az iki doz da iç parazit uygulanmasını önermekteyiz. Çünkü var olan dış ve iç parazitler vücudun bağışıklık hücrelerini uyaracak, dolayısıyla aşılara yeterli bağışıklık yanıtının sağlanmasını engelleyeceklerdir.
Unutmamak gerekir ki, aşılama; bir hastalıktan korunmanın en basit ve en ucuz yoludur. İhmalinde çok ciddi sonuçlar doğabilmektedir.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]