Kedi herpes hastalığı virüsü, diğer adıyla kedi rinotrakeit virüsü en genel anlamda kedi gribi / kedi nezlesi virüsüdür. Herpes virüsü bulaşıcılık özelliği çok yüksek olan bir virüstür.  Herpes virüsü kedilerin vücudunda konaklamaya başladığında genellikle üst solunum yollarına, göze ya da ağız mukozasına yerleşirler ve yayılırlar. Herpes virüsü nadir de olsa akciğerlere yerleşme özelliğine sahip bir virüstür.

Kedilerde Herpes Virus En Çok Hangi Kedilerde Görülür?

Herpes virüsü kedilerde çok yaygın görülen çok yüksek bulaşıcı özellikte bir virüstür. Herpes virüs kedi vücuduna bir kez girdiğinde kedinin yaşamı boyunca vücudunda yaşamaya devam eder. Çevresel faktörlerin ve stresin etkisiyle de virüs tekrar kedide enfeksiyon belirtileri oluşturmaya başlar.

Herpes virüsünden korunmak için yavru kedilerde ve yetişkin kedilerde düzenli olarak karma aşısının yapılması gerekir. Herpes virüs her yaştan ve ırktan kediye bulaşabilme özelliğine sahiptir. Ancak herpes virüsü hızlı yayılma özelliği gösterdiği için barınaklardaki kedilerde ve bir arada yaşayan kalabalık kedi popülasyonu yerlerde görülme olasılığı daha yüksektir. Herpes virüsünün sebep olduğu enfeksiyon hastalığı genç yaştaki kedilerde ve yaşlı kedilerde daha sık görülür. Özellikle yavru kedilerde hastalık farenjit şeklinde bir seyre sahip olabilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış kediler bu nedenle herpes virüsünün belirtilerini de daha şiddetli geçirirler. Kedilerde virüs bu nedenle acil karantina önlemleri de gerektirebilir.

Herpes virüsü her cinsten kedi grubunda görülebileceği gibi aşısız kediler de bu hastalığa en sık yakalanan kedi grubunda yer alır. Herpes virüsünden korunmak için aşı olmamış kediler sokağa çıkmasalar dahi hasta olabilirler. Bu nedenle kedi evde yaşadığı için kedinin aşılarını yaptırmamak yanlıştır. Herpes virüsü yüksek derecede bulaşma özelliğine sahip olduğundan risk her zaman olacaktır.

Her hastalıkta olduğu gibi herpes virüsü hastalığında da stres altındaki kediler hastalığın semptomlarını daha yoğun yaşarlar. Stresli bir kediye herpes virüsü bulaştıysa eğer tedavi ile birlikte onu strese sokan diğer faktörleri de ortadan kaldırmak gerekir. Çünk stresli kediler sağlıklarına doğrudan kavuşamazlar.

Kedilerde herpes virüsü hiçbir koşulda insana bulaşan bir hastalık değildir.  Kediler arasında en yaygın olarak görülen herpes virüsü kalisivirüs ile birlikte kedilerde grip ve nezle durumlarının yaşanmasına sebep olur.

Kedilerde Herpes Virus (FHV) Nasıl Bulaşır?

Herpes virüs inatçı karakterde bir virüstür. Bir kez kedinin vücuduna yerleştikten sonra orada yaşamaya devam eder ve kedinin bağışıklık sistemi zayıfladığında tekrar ortaya çıkabilir ve bulaşma özelliğiyle de yayılmaya devam eder.

FHV virüsünün bulaşma şekli ise öncelikle solunum yoluyla gerçekleşir. Herpes virüsü taşıyan bir kedi bu hastalığı başka bir kediye salyasıyla, burun ve göz akıntısıyla, öksürme ve hapşırma yoluyla bulaştırır. Bu aşamada aynı ortamda bulunmaları yeterli olacaktır. Aynı kaptan yemek yemeleri, su içmeleri de hastalığın bulaşma riskinde etkin rol oynar.

Herpes virüsü anne kediden yavru kediye hastalığın aktarılması şekliyle de bulaşabilir. Bu aşamada yavru kediler bağışıklık sistemleri henüz gelişmediği için hastalığı daha şiddetli geçirebilir. Eğer uygun tedavi yapılmaz ise yavru kedilerde genellikle göze yerleşen herpes virüsü yavru kedide göz kaybına neden olabilmektedir.

Kedilerde Herpes Virus (FHV) Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde herpes virüsü hastalığının belirtileri insanlarda grip hastalığının belirtilerine benzer özellik gösterir:

  • Yüksek ateş
  • Ağızdan salya gelmesi
  • Burun akıntısı
  • Nefes almada zorluk
  • Göz akıntısı (daha sık yavru kedilerde görülür. Yavru kedilerde herpes virüsü genellikle göze yerleşir.)
  • İştahsızlık
  • Halsizlik, yorgunluk, depresyon

 

Kedilerde Herpes Virus (FHV) Tedavisi Nasıl Olur?

 

Kedilerde herpes tedavisi semptomları iyileştirmeye yönelik olacaktır. Virüsün bulaştığı kediler bu hastalığı çok hafif seyirde atlatabileceği gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kediler belirtileri daha şiddetli geçirebilmektedir.

 

Kedilerde herpes virüsü genel olarak kedilerde soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara yol açtığı için hastalık tanısında kedi gribine sebep olan virüsün hangi çeşit olduğunu bilmeye genellikle ihtiyaç yoktur. Kedilere bulaşan herpes virüsü kalisivirüsle birlikte kedi gribini oluşturan en büyük sebeplerdir. Herpes virüs ve kalisivirüs birbirine benzer semptomlara sahip olsalar da bazı belirtiler virüsün karakterine özgü semptomlar gösterebilir. Eğer veteriner hekim kedi gribine sebep olan virüsün hangi virüs olduğunu öğrenmeye ihtiyaç duyarsa ağızdan ve gözden salgı örnekleri alır ve laboratuvar testleri sonucunda virüsün çeşidi öğrenilir.

 

FHV’li kediler için herpes virüs tedavisi antibiyotik tedavisidir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de grip için antibiyotik çok etkilidir. Antibiyotikler ile solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu hasar engellenmiş olur.

 

Antibiyotik tedavisi devam ederken kedinin diyetine çok dikkat etmek gerekir. Kediler bu dönemde stresten uzak tutulmalıdır ve besleyici öğünler içeren bir diyete başlanmalıdır. Her daim kedinin sıcak kalmasını sağlamak da çok önemlidir. Kedinin iştahı yoksa hasta kediler için özel olarak üretilmiş çok yüksek besleyici değeri olan ıslak mamalardan tüketilmelidir. Düzenli olarak su içip içmediğini kontrol etmek, düzenli olarak burun ve göz akıntılarını silmek de kedi sahibinin ev bakımında yapabilecekleri arasında yer alır.