Kedilerde FIV hastalığı kedilerin bağışıklık sistemine etki eden ve yalnızca kedileri etkileyen bir virüs olma özelliğine sahiptir. FIV virüsünün sebep olduğu kedi aids hastalığı bulaştığı andan itibaren yıllar boyunca hastalık semptomlarını gizleyebilen bir hastalık olduğu için hastalığın teşhisi bazı durumlarda daha geç zamanlarda gerçekleşebilir.

Kedilerde FIV Nedir?

Kedilerde FIV virüsünde hastalık belirtilerinin görülme oranı çok düşüktür. Aids hastalığı bir kedi için yıllarca teşhisi koyulamayan bir hastalık olabilir. Kedi aidsini insanlarda görülen aids hastalığı ile karıştırmamak gerekir. Kedi aidsi hastalığının virüsü FIV ve insanlarda görülen aids hastalığının virüsü HIV aynı virüs grubunda yer alsalar da ikisi de farklı canlı grubunu enfekte eder. Bu nedenle kedilerde görülen FIV virüsü kesinlikle insana bulaşma özelliğine sahip değildir.

Kedi aidsi hastalığı doğrudan kedilerde bağışıklık sistemi ile ilgilidir ve bağışıklık sistemini zayıflatır. FIV virüsü bu nedenle her kedi için değişkenlik gösterebilen bağışıklık sistemi düşüşü ile alakalı semptomlara neden olur. FIV virüsünün mevcut olan farklı türleri kedilerde aids hastalığı belirtilerinin çok daha şiddetli geçmesine neden olabilmektedir.

Kedilerde FIV Hastalığı – Kedi Aids Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kedilerde AIDS hastalığı FIV virüsünün bulaşmış olduğu bir kedinin salyasını başka bir kediye bulaştırması şeklinde gerçekleşir. Kavga esnasında oluşan ısırıklar kedilerde aids hastalığını bulaştırabilir. FIV virüsünün bir diğer bulaşma şekli ise kan ile gerçekleşen bulaşmadır. FIV virüsü taşıyan bir kediden alınan kan başka bir kediye nakledilirse aids hastalığı bulaşmış olur.

FIV virüsü ile enfekte olmuş anne kediler yavrularına çok büyük bir olasılık ile aids hastalığını bulaştırır. Sokak kedileri tarafından ısırılan kediler için de mutlaka kedilerde AIDS hastalığı FIV testi yapılmalıdır.

Aids hastalığına yakalanan kediler özellikle enfeksiyon hastalıklarına yakalandıklarında hayatları tehlikeye girebilir.

Kedilerde FIV Hastalığı – Kedi Aids Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

FIV virüsü kediye bulaştığında lenf bezleri üzerinden yayılmaya başlar ancak virüsün bulaştığı kediler uzun yıllar boyunca hastalık belirtisi taşımayabilirler. Kedilerde aids hastalığı bu nedenle teşhisi sık koyulan bir hastalık değildir. Ancak hastalığın sonraki dönemlerinde FIV virüsü kedinin bağışıklık sistemini iyice baskılar ve kediler sık sık hasta olmaya başlar. Bağışıklık sistemi iyice zayıflamış olan kediler bu nedenle zararsız gibi gözüken bakteri ve virüslerden bile hastalık kapabilirler. Aids hastalığının sebep olduğu sık hastalanma dönemleri kedinin bünyesini iyice yorar ve zayıf düşürür.

FIV virüsü taşıyan kediler bağışıklık sistemleri zayıflayacağı için birçok hastalık geçirebilirler. Hastalığın mevcut olduğu dönemdeki en genel belirtiler şu şekilde olmaktadır:

 • Diş ve diş eti iltihabı
 • Ağız mukozasında yangı oluşumu
 • Kronik göz iltihabı
 • Göz iltihabı
 • Yeme içmenin azalması / iştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Hapşırma
 • Deride iyileşmeyen yaralar
 • Ciltte meydana gelen kızarıklıklar
 • Normalden daha fazla tüy dökülmesi
 • İshal
 • Yüksek ateş
 • Kansızlık
 • Davranış bozukluğu ve davranışta gerçekleşen değişiklikler
 • Depresyon
 • İdrarı kum kabına yapmama

FIV virüsünün neden olduğu enfeksiyon ile aids hastalığına yakalanan kedilerde klinik belirtiler ortaya çıkmaya başladığında acilen veteriner hekime danışmak gerekir. Kedi aidsi hastalığı kedilerde semptomların görülmeye başladığı zamanlarda kedinin hızla sağlığını kaybetmesine neden olabilir. Zayıflayan bağışıklık sistemleri hastalık semptomları ile mücadele etme konusunda yetersiz olacağı için FIV virüsü taşıyan kedilerin çok iyi bir şekilde bakılması ve hastalıklardan uzak tutulması gerekmektedir.

Kedilerde FIV Hastalığı – Kedi Aids Hastalığı Teşhisi Nasıl Gerçekleşir?

Kedi aidsi hastalığında kandaki antikorlar hastalığın bulaşmasına dair bilgi vermektedir. Bu sebeple aids hastalığını saptamak için aids kan testi yapılır. Eğer kedinizde sürekli tekrarlayan hastalıklar oluyorsa ve bu herhangi bir hastalığa bağlı sebeplerden kaynaklanmıyorsa kedi aids testi her ihtimale karşı yaptırılmalıdır.

“Elisa antikor testi” ile kediye FIV virüsünün bulaşıp bulaşmadığı öğrenilebilir. Kısa süre içinde antikor sonuçlarına ulaşılan Elisa testinde sonuç eğer pozitif çıkarsa FIV virüsüne karşı antikorların oluşmaya başladığı anlaşılmış olur.

Kedilerde antikor testleri yüzde yüz doğru sonuç vermeyebilir ve bazı durumlarda testlerin tekrar yapılması gerekebilir. Eğer kedinize daha önceden FIV virüsünden korunmak için aşı yapıldıysa aşı nedeniyle kanda oluşan antikorlar testin yanlış sonuç vermesine sebep olabilir. Testin yanlış sonuç verebileceği bir başka durum ise anne kedinin sütünün içinde bulunan FIV antikorlarının emzirme yolu ile yavrulara geçmesiyle oluşan durumdur. FIV hastalığı teşhisi için yapılan antikor testinde yavrularda sonuç pozitif çıkabilir fakat bu test sonucu yanıltıcı olabilir. Anne kediden yavru kedilere süt ile taşınan antikorlar yavru kediler altı aylık olduğunda kaybolurlar. Bu nedenle doğru sonuç almak için yavru kediler 6 aylık olduğunda tekrar antikor testi yapılmalıdır.

Elisa antikor testi pozitif çıkan kedilerde teşhisin daha sağlam olması için PCR testinin yapılması da daha iyi olacaktır.

FIV testi yapılan kedilerde pozitif sonuç alınması kedinizde aids hastalığı olduğu anlamına gelmez. Çıkan pozitif test sonucu kedinin FIV virüsü taşıdığını gösterir ancak her FIV virüsü taşıyan kedi aids hastalığına yakalanmış sayılmaz. Kedilerde virüsü bulaşan kediler aids hastalığına yakalanmadan uzun yıllar boyunca sağlıklı yaşayabilmektedirler.

Kedilerde FIV Hastalığı – Kedi Aids Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Kedilere bulaşan FIV virüsünü yok edecek bir ilaç mevcut değildir ancak kedilerde FIV virüsünün neden olduğu ikincil enfeksiyonlar kedi AIDS tedavisi süresince antibiyotik kullanımı ile engellenir. Kedilerin bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle oluşan ikincil bakteriyel enfeksiyonlar ve diğer aids hastalık belirtileri sık sık tekrar eder.

İnterferonlar kedi aids hastalığında kedilerin daha uzun yıllar, sağlıklı yaşamaları için önerilen bir tedavi olabilir. İnsan interferonları kedilerde AIDS hastalığı mücadelesinde etkin bir rol oynar. İnsanlardaki aids hastalığı için geliştirilmiş ilaçlarla da kedilerin aids hastalığı tedavi edilebilir. Eşek otu yağının da bilimsel çalışmalar sonucunda aids hastalığının tedavisinde işe yaradığı saptanmıştır.

FIV virüsünün bulaştığı kediler hayatları boyunca enfekte bir şekilde yaşayacaklardır. FIV virüsünü taşıyan kedilerin aids hastası olup olmayacağı ise belirli bir durum değildir. Kedilerde AIDS aşısı kedilerin FIV virüsüne bağlı olarak aids hastası olma durumunu engeller.

FIV testi pozitif çıkan kediler hayatları boyunca çok iyi bir şekilde bakılmalıdır. FIV testi pozitif çıkan kediler için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Kaliteli mamalar ile besleyici ve dengeli bir beslenme diyeti sağlanmalıdır.
 • Her sene rutin olarak birkaç kez kan testi ve idrar testleri yapılmalı ve kontrollere götürülmelidir.
 • İnterferon takviyesi yapılmalıdır.
 • Her türlü enfeksiyon hastalıkları ve diğer hastalıkların gecikmeden tedavisi yapılmalıdır.
 • Kedileri bağışıklık sistemlerini zayıflatacak her türlü koşuldan uzak tutmak gerekir.
 • İmmunex gibi bağışıklık sistemini destekleyen şuruplar kullanılmalıdır.
 • Kedinin yaşadığı ortamın, mama ve su kaplarının temiz olması gerekmektedir.

Kedilere FIV virüsünün bulaşmasını engellemek için kedilerde FIV aşısı mutlaka yapılmalıdır. Eğer sokaktan ya da barınaktan bir kedi sahipleneceksiniz mutlaka FIV antikor testi de yaptırmalısınız. FIV için geliştirilen aşılar veteriner hekiminiz tavsiyesi üzerine kediniz için uygulatabileceğiniz aşılardır.

Aynı evde bakılan kediler arasında aids hastalığına sahip bir kedi bulunuyorsa sağlıklı olan kediyi sahiplendirmeniz en doğru tercih olacaktır.