Kedilerde sıcak çarpması ( hipertermi ) nedir?

Hipertermi, yüksek sıcaklık anlamına gelir ve kediler artık sıcaklıklarını normal bir seviyede tutamadığında ortaya çıkar. Bu, örneğin bir arabada yüksek çevre sıcaklıklarına maruz kaldıklarında veya özellikle uzun süre güneşe maruz kaldığı sıcak havalarda meydana gelebilir.

Kedi Sıcak Çarpması

Kedinin ateşinin çıkması, vücud sıcaklığının artmasının başka bir yoludur, ancak bu, kedinin vücudunun enfeksiyonla mücadele etmek için veya iltihaplanmaya tepki olarak sıcaklığını artırmasıdır. Bazen ikisini birbirinden ayırmak zor olabilir.

Kedilerde hipertermi veya sıcak çarpması acil tedavi gerektirir, bu nedenle tavsiye için mümkün olan en kısa sürede veterinere götürülmesi gerekir.

Kedilerde sıcak çarpasına ne sebep olur?

Gerçek hipertermi, tipik olarak egzersizden veya aşırı derecede sıcak bir yerden kaynaklanır. İlaçlara, zehirlere veya bazı tıbbi durumlara karşı olumsuz bir reaksiyonun bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Kediler sıcak çarpması konusunda köpeklerden daha dikkatlidir. Kendilerini gölgeye atma meyili gösterirler. Ancak bunun yanında bazı kediler mizacı gereği güneşlenmeyi severler veya sıcak bir yere kolayca kilitlenebilirler.

Kedi Güneş Çarpması

Kedilerde sıcak çarpmasının belirtileri nelerdir?

Kediler genellikle rahatsız olduklarında belirtileri gizlemede iyidir, bu nedenle artan sıcaklıkla ilişkili semptomlar genellikle belirsizdir. Ancak şunları içerebilir:

  1. Huzursuzluk
  2. Kedinin nefes nefese kalması (köpeklerin aksine, kediler normalde nefes nefese kalmaz, bu yüzden bu ciddi bir işarettir)
  3. Sürekli tırmalama
  4. Kırmızı veya mor diş etleri
  5. Terli ayaklar
  6. Letarji
  7. Kusma

Kedilerde ateşin en yaygın nedeni enfeksiyonlardır ve genellikle diğer kedilerle savaşırken yaşadıkları kesiklerdir.

Kedilerin vücut ısısını sabit tutması çok önemlidir. Sıcaklıkları çok yükselir ve çok uzun süre yüksek kalırsa tehlikeli eşiğe ulaşılmış demektir. Bu organ yetmezliğine neden olabilir ve ölümcül olabilir.