Kedi aknesi kedilerde yaygın olarak görülen bir cilt rahatsızlığı durumudur. Kedi aknesi çene etrafındaki kıl köklerinin tıkanması sonucunda oluşur ve bu bölgelerde içi iltihap dolu apseler ortaya çıkabilir. Aknenin oluştuğu bölge kedinin kaşımasıyla daha kötü hale gelebilir ve bakteriyel enfeksiyonlar görülebilir.

kedi aknesi

Kedi Aknesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

 

Kedi aknesi neden olur tam olarak sebebi bilinmemektedir. Birçok kedi hayatındaki bazı dönemlerde kedi aknesi cilt rahatsızlığı geçirebilir. Alerjik bünyeli kedilerde, bağışık sistemi zayıf olan kedilerde kedi aknesinin daha sık gerçekleştiği gözlemlenmiştir.

 Birden fazla kedinin bulunduğu ortamlarda da kedi aknesinin görülme olasılığı daha fazladır. Sebebi tam olarak bilinmese de klinik vakalar kedi aknesinin genetik aktarımla daha sık gerçekleşebileceğini göstermektedir.

 Araştırmalar sonucunda üst solunum yollarını etkileyen bazı virüs çeşitlerinin kedi aknesi oluşumuna zemin hazırladığını göstermektedir. Kedi aknesini oluşturan bir diğer durumun da yağ bezlerinde üretilen sebum miktarının artması sonucunda gerçekleştiği düşünülmektedir. Sebumda yağlı maddenin yüksek miktarda üretimi kıl köklerinin tıkanmasına sebep olabilmektedir.

 Kedi aknesi bağışıklık sisteminin zayıf olması ve bazı kedi hastalıklarının ortaya çıkması sonucu daha sık görülmektedir. Klinik vakalarda gıdaların ve çevresel faktörlerin neden olduğu durumlar da yaygın olarak gözlemlenmektedir. Aşırı cilt hassasiyetine sahip kedilerde akne gibi deri problemleri daha sık görülmektedir. Hastalık sonucu tüy sağlığı yerinde olmayan kedilerde de akneye sık rastlanmaktadır.

kedi aknesi siyahlık nedenleri

Kedilerde Akne Belirtileri Nelerdir?

 

Kedi ağız aknesi kedinin çenesinde deri lezyonları olarak görülen belirtilere sahiptir. Çene derisi akne nedeniyle daha sert ve daha kırmızı bir görüntüye sahip olurken deri altında gözüken siyah noktalar / lezyonlar da aknenin belirtileri arasındadır. Bazı durumlarda çene altındaki lezyonlu bölgeden akıntı gelebilir ve iltihap belirtileri oluşmaya başlayabilir. Kedi aknesi sağlıklı kedilerde ağrılı ve çok şiddetli bir kaşıntıyla karakterize değildir. Ancak hasta kedilerde, özellikle de alerjik reaksiyona yatkın kedilerde lezyonlar genellikle iltihaba dönüşür ve çene bölgesi ağrılı / kaşıntılı bir hal alır. Kedilerde akne belirtileri diğer hastalıklardan kaynaklanan belirtilere de sahip olabilir. Kedilerde akne saçkıran ya da mantar enfeksiyonu geçiren kedilerde deri hastalığı belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

kedi çene altı siyahlıklar

Kedi Aknesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi aknesi tedavisi için kedinin veteriner hekim tarafından muayene edilmesi gerekir ve hastalığın doğrultusunda tedaviye başlanmalıdır. Akne bölgesinin temizliğinin daha kolay olması için ve kullanılan ilaçların daha iyi etki edebilmesi için öncelikle çene altı tıraşlanmalıdır. Tıraşlanan bölgede aknenin varlığı ve yoğunluğu daha açık bir şekilde görülecektir ve önlemlerin alınması bu sayede daha kolay olacaktır.

Akne nedeniyle hasar görmüş cilt antiseptik solüsyonlar ile iyice temizlenmelidir ve iltihaplı yapıdaki aknelerin içi boşaltılmalıdır. Kedi aknesi nasıl geçer, bazı vakalarda akneler içi iltihaplı yapıya sahip olur ve bu durumda tedavinin daha uygun şartlarda gerçekleşmesi için komedoların / apselerin içinin boşaltılması gerekir. Kedinin temizlenen bölgeyi kaşıması tedavi sürecini yavaşlatacağı için tedavinin başından sonuna kadar veteriner hekiminizin tavsiyesi üzerine kediye elizabeth yakası takılabilir.

Kedilerde akne tedavisi için kedi aknesi ilacı topikal ilaç seçeneklerinden oluşmaktadır. Topikal ilaçlar ile uygulanan tedavi enfeksiyona bağlı olarak gelişen her durum için etkilidir. Veteriner hekiminiz ayrıca iltihabın şiddetine göre yaşanan ağrılı durumlar için steroid kullanımına başlanmasını tavsiye edilir. Steroidler topikal olarak uygulanmasının yanı sıra ağız yoluyla ya da enjeksiyon yoluyla da uygulanabilmektedir.

Bazı durumlarda aknenin şiddetine göre antibiyotik ilaç kullanımına başlanabilir ancak genellikle buna ihtiyaç duyulmaz. Akne tedavisi için kedi aknesi kremi ile topikal tedavi yöntemi daha yaygındır.

kedi çene altı siyalıklar

Kedi Aknesini Önlemek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Kedi aknesine ne iyi gelir çözüm yöntemleri arasında kedi aknesinin ortaya çıkmasını önlemek de yer alır. Yapısal olarak kedi aknesi kronik bir cilt problemidir ancak kedinin uygun tüy bakımı düzenli bir şekilde yapılırsa kedi aknesinin görülme olasılığı azalacaktır.

Her hafta düzenli olarak kedinin tüyleri taranmalıdır ve özellikle kıl köklerini açmaya yardımcı olmak için çene bölgesi nazikçe fırçalanmalıdır. Aknenin nüksetmesini önlemek için altta yatan hastalık sebepleri ve alerjik reaksiyon durumları için önlem almak gerekmektedir. Kedinin mama ve su kapları her daim temiz olmalıdır ve plastik kullanımından kaçınılmalıdır.