Kendinize bir köpek dost edinmeye karar verdikten sonra veya tesadüf eseri bir köpeğe denk gelip sahiplendikten sonra köpek cinsiyeti anlamak ve ona göre köpek davranışlarını da anlamak işinizi kolaylaştıracaktır.

köpeklerin cinsiyeti nasıl anlaşılır

Köpek Cinsiyeti Anlamak Neden Önemlidir?

Köpek cinsiyeti öğrenmek her şeyden önce köpeğinizle aranızdaki iletişimin kalitesi için, onun cinsiyetine göre davranışlarının normal veya anormal olduğu anlamanız için köpeğinizin cinsiyetini bilmeniz gerekmektedir. Örneğin, erkek köpekler daha dağınık ve hareketli olup dişi köpekler daha sakin ve düzenlidir. Dağınık bir köpeğe sahipseniz köpeğinizin cinsiyeti eğer erkekse bu durumu normal karşılayabilirsiniz. Fakat dişi bir köpek ile birlikteyseniz durumun anormal olup olmadığını bilmek için veterinere danışabilirsiniz.

Köpeklerde Cinsiyet Farkını Anlamak İçin İpuçları

Köpeklerde cinsiyet ayrımı özellikle ilk 3 hafta içerisinde anlaşılması zor bir husustur. Çünkü köpeklerin henüz cinsel organları belli olmayacaktır. Organ oluşumu için 8 hafta geçerli bir süredir. Organlar belli olduktan sonra cinsiyeti anlamanız için ise şunları yapabilirsiniz:

 • Köpeğinizin dış görünüşüne bakarak; eğer daha kaslı ve iri kemiklere sahip ise erkek, daha küçük cüsseli ise dişi köpek olabilmektedir.
 • Dişi köpekler, erkek köpeklere göre çabuk olgunlaşır ve dişiler erkeklere göre daha hassaslardır.
 • Yavru köpeklerde anlaşılması zor olsa da yetişkin köpeklerde köpeğinizin karın ile kuyruğu arasındaki çizgide testisler ve penis görünüyorsa köpeğiniz erkek, vajinal bir açıklık bir kesik var ise köpeğiniz dişidir.
 • Köpeklerde cinsiyet farkı anlaşılması için köpek davranışına da bakılabilir. Köpeğiniz daha dominant ise erkek, daha itaatkâr ise dişidir.
 • Köpeğiniz dağınık ise erkek, düzenli sakin ise dişi olma ihtimali yüksektir.
 • Köpeğiniz hareketli ise erkek, daha sakin ise dişi olmak ihtimali yüksektir.
 • Dişi köpekler doğurganlık özelliklerinden dolayı ailelerine daha düşkün ve daha korumacılardır. Erkek köpekler ise daha gezgin ve daha az evcillerdir.
 • Dişi köpekler ile iletişim kurmanız erkek köpeklere göre daha kolay olacaktır.
 • Dişi köpeklerin eğitilmesi erkek köpeklere göre daha kolaydır.
 • Dişi köpeklerin eğitilme kolaylığından dolayı erkek köpeklere göre daha zeki olduğu düşünülmektedir.
 • Dişilerdeki koku hafızası da erkeklere göre daha baskındır.
  Köpek Cinsiyeti Anlama

  Yavru Köpeklerde Cinsiyet Ayrımı

  Yetişkin köpeklerde cinsiyet ayrımı daha kolaydır ancak basit yöntemlerle yavru köpeklerde de cinsiyet ayrımı yapmak mümkündür. Yavru köpeğinizle 8 haftanın sonunda cinsiyet ayrımını yapmak için köpeğinizi ters çevirerek karnı ile kuyruğu arasındaki çizgiyi takip ederek cinsiyet tayini yapabilirsiniz. Yavru köpeğinizin üzerinde göbek bağı bulunuyorsa göbek bağının 1 cm altında erkek organ yumru gibi görünecektir. Göbek bağı ile cinsel organı karıştırmak mümkündür. Bunu anlamak için karın ile kuyruk arası çizgi yine size referans olacaktır. Eğer karna yakın bir organ görüyorsanız bu göbek bağıdır, kuyruğa yakın bir organ görüyorsanız da bu cinsel organdır. Eğer karın ile kuyruk arasındaki çizgide bir kesik görüyorsanız bu vajinal açıklıktır ve köpeğiniz dişidir.