Kaprofaji, dışkı yemek için kullanılan tıbbi bir terimdir. Biz insanlara iğrenç gibi gözüken bu davranış her zaman bir hastalık belirtisi olmayabilir. Örneğin tavşanlarda görülen kaprofaji tamamen içgüdüseldir.

Dışkıda sindirilmemiş besin maddesi bulunuyorsa bu dışkı köpeğe çekici gelebilir ve o dışkıyı yiyebilir. Anne köpekler de genellikle yeni doğan yavrularının kakasını yerler. Yavru köpekler de, annelerinin yaptığını gördüklerinde taklit olarak ya da sadece meraktan kaka yiyebilirler.

Köpeğim neden birdenbire kaka yiyor?

Köpeğinizin kaka yemesinin tıbbi nedenleri olabilir. Bunlar, vitamin veya mineral eksikliği, parazitler, yetersiz beslenme, diyabet veya tiroid hastalığı gibi belirli hastalıkları içerebilir. Bazen bu sorun davranışsal da olabilir. Dikkatinizi çekmeye çalışmaları, bir cezaya yanıt vermeleri, bir hatayı saklamaları veya sadece çevresini temiz tutmaya çalışmaları olabilir.

Köpeklerin dışkı yeme davranışlarının genetik kökenli olabileceğini de akılda tutmak gerekir.

Köpeklerin kaka yemesi normal mi?

Dışkı yemek,

 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Aşırı kilo kaybı
 • Artan parazit yükü
 • Hormonal dengesizlikler
 • Pankreas, böbrek, karaciğer gibi organlarda meydana gelmiş hasarlar

Dolayısıyla olabilmektedir.

Uygulamalı Köpek Davranışı ve Eğitimi El Kitabını yazan hayvan davranışçı Steven R. Lindsay, koprofajinin köpeklerin “açlığın periyodik sıkıntılarıyla” başa çıkmalarına yardımcı olmak için evrimleşmiş olabileceğine inanmaktadır. Bununla birlikte, köpeğiniz aniden alışılmadık miktarda dışkı yemeye başlarsa veya davranışlarının onları riske attığını düşünüyorsanız, altta yatan bir sağlık sorunu olabileceğinden veteriner hekiminize danışmalısınız.

Köpeğimin kaka yemesi konusunda ne yapmalıyım?

Koprofajiyi önlemenin en basit yolu, köpeğinizin dışkıya erişimini sınırlamaktır. Köpeğinizin bulunduğu yeri her zaman temiz tutmalı ve dışkısını almalısınız. Köpeğinizin bulunduğu çevreyi değiştirmek veya yürüyüş esnasında ağızlık takmak gibi davranış değiştirme önlemlerinin dışkı yeme alışkanlığını kırmaya yardımcı olabileceğini fark edebilirsiniz.

Özellikle yavru köpeklerde dışkı yapma sırasında ona göstereceğiniz ani ve abartılı tepkiler, köpeğinizin bir kabahat işlediğini düşündürecek ve bu kabahatini saklamak için dışkı yapar yapmaz yemek isteyecektir.  Araştırmaya göre, köpeklerin% 16’sı düzenli olarak kaka yemektedir.

Köpeğimi kaka yiyorlarsa veterinere götürmeli miyim?

Köpeğinizin iç parazit yönünden aşılarının tam olmasına dikkat etmelisiniz. Dışkıda bulunan parazit yumurtaları, kaprofaji sırasında tekrar ağızdan köpeğinizin vücuduna girecek ve günden güne parazit miktarı artacaktır. Tüm beslenme ihtiyaçlarını karşıladıklarından emin olmak için kullandığınız mamayı değiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Uygun mamalar hakkında tavsiye almak için veteriner hekiminizle konuşun.

Köpeklerin kaka yemesi ne kadar yaygındır?

California Üniversitesi’nden Dr Benjamin Hart, koprofaji üzerine bir araştırma yaptı. Yaklaşık 3000 köpek sahibine gönderilen iki ayrı anketi içeriyordu. Bulguları arasında şunlar vardı:

 1. Köpeklerin% 16’sı düzenli olarak dışkı yiyor
 2. % 24’ü ara sıra yiyor
 3. % 92’si sadece bir ila iki günlük taze dışkı yemek istiyor
 4. % 85 sadece diğer köpeklerin kakasını yemek istiyor
 5. Bir çok köpek bir arada yaşıyorsa (barınak vb yerlerde) kaprofaji ihtimali daha yüksektir.
 6. Dişiler köpekler erkeklerden daha fazla dışkı yemektedir.