Kedim kakasını yiyor

Kedim neden kendi dışkısını yiyor?

Dışkı yemek mide rahatsızlıklarına (gastroenterit), kilo kaybına, solucan yükünün artmasına neden olabilir ve altta yatan hastalığın bir göstergesi olabilir.

Koprofaji, dışkı (dışkı) yemek için kullanılan terimdir. Vitamin veya mineral eksikliği, parazitler, yetersiz beslenme veya diyabet veya tiroid hastalığı gibi belirli hastalık durumları gibi kedinizin bunu yapıyor olabileceği çeşitli tıbbi nedenler vardır.

Ek olarak, kedinizin dışkıyı yemesinin davranışsal nedenleri vardır; örneğin, yakın zamanda verilen cezaya tepki, dikkat çekmek için, çevresini temizlediği veya bir hata sakladığı için.

Kedim kaka yerse ne yapmalıyım?

Tedavi, altta yatan nedenin tıbbi veya davranışsal olmasına bağlı olacaktır. Örneğin davranışsal ise kedinizin ortamını değiştirmek yardımcı olabilir. Çöp tepsilerini kullanmaları için özel, sessiz bir alana sahip olduklarından emin olmalı ve kedinizin yaşam alanını temiz tutmalı ve mümkün olan en kısa sürede dışkıyı atmalısınız.

Kedinizin kurtçukları konusunda güncel olduğundan emin olun ve ayrıca tüm beslenme ihtiyaçlarını karşıladıklarından emin olmak için kedinizin diyetini değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Veterinerinizden uygun yiyecekler hakkında daha fazla tavsiye isteyebilirsiniz.

Kaka yeme alışkanlıkları devam ederse veya kediniz başka herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa, veterinerinizle konuşmanızı tavsiye ederiz. Alışkanlığın altında yatan tıbbi nedenleri kontrol etmek için bazı kan testleri yapabilirler.