Büyümeyen Kedi Cinsleri

Büyümeyen kediler, hemen hemen her bölgede karşılaşılan ve hayvanlar aleminin bir üyesi olan kedilerin cinslerinden biridir. Bu tür kediler, ortalama olarak standart kedilerin yarısı kadar bir boyuta sahiptir. Küçük bir yapıya sahip olan bu kedilerin Singapura, Muchkin, Devon Rex, Cornish Rex ve American Curl gibi türleri bulunmaktadır.

Singapura Kedisi

singapura kedisi

En az büyüyen kedi cinsi olarak bilen Singapura kedisi, Asya’da yer alan küçük bir ada olan Singapur adasında dünyaya gelmiştir. Üçgen ve küçük bir yüze sahip olan bu kediler, 1,5 ile 4 kilo aralığında bulunmaktadırlar. Kısa tüyleri ve büyük kulaklarıyla dikkat çeken Singapura kedileri, tıknaz ve kaslı bir gövdeye sahiptir. Altın rengi ya da yeşil tonlarında iri gözlere sahip olan bu kediler, gri, siyah, kahverengi ya da krem rengi tüyleriyle dikkat çekmektedir.

Doğdukları zaman daha uzun tüylere sahip olsa da bu tüyleri zamanla kısalmaktadır. Bu kedilerin ortalama ömrü ise 9 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Her ne kadar sağlıklı ve büyümeyen kedi türleri arasında yerini alsa da progresif retinal atrofi, birman hipokalemi ve piruvat kinaz eksikliği gibi bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlık gösterebilmektedir.

Munchkin Kedisi

Munchkin Kedisi

Büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan Munchkin kedisi, uzun ve bol tüylü olan kuyruğunun aksine aşırı kısa bacaklara sahiptir. Tüyleri uzun ve gür olan bu kediler, 2,5 ile 5 kilo aralığında bulunmaktadırlar. Tüyleri krem – sarı ya da krem – gri gibi renk ikilemelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Yuvarlak bir kafaya sahip olan bu kediler, orta büyüklükte olan ve daha çok bakır tonlarındaki gözlere sahiptir. Ancak bu kedilerin kısa bacaklarla dünyaya gelmesine neden olan genetik mutasyon, Mubchkin kedilerinin lordosis kamburluk ve pektus excavatum gibi birçok hastalığa yatkın olmasına da yol açmaktadır. Bu kedilerin ortalama yaşam süreleri ise 15 yıldır.

Devon Rex Kedisi

Devon Rex Kedisi

Kıvırcık tüyleri olan ve küçük kediler grubunun arasında yer alan Devon Rex kedileri, tüyleri çok seyrek olduğu için tüysüz kediler grubunda da yer alabilmektedir. Arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzun olan bu kedilerin, göğüsleri geniştir ve bacakları sağlam bir yapıdadır. Kafalarına kıyasla büyük ve üçgen biçimli kulaklara sahip olan Devon Rex kedileri, ortalama 2,5 ile 4 kilo arasındadır. Uzun ve ince olan kuyrukları, uca doğru sivrileşmektedir.

Ovalimsi ve parlak renkli gözlere sahip olan bu kedilerin tüyleri her renk ve desende olabilmektedir. Devon Rex kedilerinin karakterinin köpeklere benzetilmesinin en büyük sebebi ise uzağa atılmış olan oyuncakları alarak geri getirmelerinden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar sağlıklı bir kedi ırkı olarak bilinse de bu kedilerde pateller lüksü, hipertofik kardiyomiyopati, kalıtsal miyotapi ve az tüylerinin olması nedeniyle güneş yanığı gibi hastalıklara da rastlanılabilir.

American Curl Kedisi

american curl kedisi

İki farklı tüy uzunluğuna sahip ilk ve tek kedi cinsi olan American Curl kedilerinin en dikkat çeken özelliği geriye doğru kıvrılan kulaklara ve kedi aleminin en güçlü işitme gücüne sahip olmasıdır. Normalden birbirine daha yakın olan bu kulakları, uzun ve dik bir yapıya sahiptir. Kare şeklinde burnu olan bu kedilerin, güçlü bir çenesi ve küçük bir ağzı vardır. Zayıf bir kas yapısına sahip olan bu kediler, geniş bir kuyruğa sahiptir.

Siyah, duman rengi, gri, beyaz ve gölgeli renklere sahip olan tüyleri, parlak ve göz alıcıdır. 7 ile 10 kilo ağırlığında olan bu kediler, herhangi bir genetik hastalık taşımamaktadır. Ancak bazılarında kulak kanallarının kıvrılmasının etkisiyle daralmasından ötürü kulak enfeksiyonları hastalıkları görülebilmektedir. Büyümeyen kedi ırkları arasında yerini alan American Curl kedileri, meraklı bir yapıya sahip olsalar da uysal ve sakindirler.

Cornish Rex Kedisi

cornish rex kedisi

Büyük olmayan kediler grubunda yer alan Cornish Rex kedisi, kıvırcık tüyleri ile ön plana çıkmaktadır. Koyu ya da açık yeşil sarı tonlarında tüyleri olan bu kediler, oval ve orta büyüklükte gözlere sahiptir. Geniş ve büyük kulakları olan bu kedilerin kuyrukları ise uzundur. Hem dişi hem de erkeklerde 28 ile 38 santim arasında bir uzunluğu olan bu kedilerin ağırlıkları erkeklerde 3,6 ile 4,5; dişilerde ise 2,7 ile 3,6 kilo arasındadır.

Küçük bir ağız ve çeneye sahip olan bu kediler, yalnız olmaktan hoşlanmazlar ve uzun saatler boyunca tek başına bırakılabilecek bir kedi türü değillerdir. 10-15 yıl arasında bir ömre sahip olan Cornish Rex kedileri, genel olarak sağlıklı olmalarına rağmen kalıtsal kellik, hipertrofik kardiyomipati ve göbek fıtığı gibi hastalıkları da taşıyabilmektedir.

Share your love

Newsletter Updates

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

One comment

  1. Munchkin Kedisi çok tatlı bir kedi. Ben tekir besliyorum çok hareketli birde yanına büyümeyen hep yavru kedi gibi görünen bir kedim olmasını isterim şahsen.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir