Tavşan bakımı nasıl yapılır sorusu evinde tavşan beslemek isteyenlerin sıkça sorduğu sorulardan birisidir. Evcil hayvanlar içerisinde bulunan tavşanların bakımı oldukça kolaydır. Genellikle geceleri aktif olan ve gündüzleri uyuyan tavşanlar, uyanık oldukları zaman bir şeyler kemirmeyi ve kazmayı sevmektedir. Bu açıdan tavşanlar güvenli bir alanda bakılmalıdır.

tavşan bakımı nasıl yapılır

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır?

Geceleri aktif olan tavşanlar, gece ve sabahın ilk vakitlerinde beslenmektedir. Gündüzleri ise genelde uyumaktadırlar. Kemirmeyi sevdikleri için kemirebileceği malzemeler, yakınında bulunmalıdır. Böylelikle evinizde bulunan eşyaları kemirme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Banyo konusu ise tavşanlar için kesinlikle yasaktır. Uzamış olan tırnakları, yere basma anında ağrıya neden olmaması, tırnaklarının kırılmaması ve çatlamaması için kesilmelidir. Tavşan bakımı yapmak için dikkat edilmesi gerekilen bir diğer konu ise bulundukları ortamın sessiz olmasıdır. Bu ortam aynı zamanda 10-30 derece arasında bir sıcaklığa sahip olmalıdır

tavşan bakımı

Tavşanların Beslenmesi

Yavru tavşanların beslenmesi ilk olarak saman, yonca, pelet yem ve 3 ayı geçtikten sonra arada yeşillik ile olmalıdır. Gençlik dönemine geldiğinde ise saman, pelet ve yoncaya ek olarak daha fazla yeşillik verilmelidir. Yaşlılık döneminde ise yavru döneminde uygulanılan beslenme uygulanmalıdır. Tavşan bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekilen bir diğer konu ise suyudur. Tavşanların suları içme suyu olmalıdır ve gün içinde değiştirilmelidir. Sebzelerden aldıkları su oranının yetersiz olmasından kaynaklı olarak günde 300-600 ml su içmeleri gerekmektedir. Bilinenin aksine tavşanlara fazla havuç vermek zararlı olduğundan dolayı evde tavşan bakımı yapacak kişiler, günlük yarım havucu geçmeyecek şekilde besleme yapmalıdır. Bu açıdan tavşanların temelde yiyebileceği besinler şu şekildedir:

 • Kır bitkileri
 • Yeşillik
 • Kısıtlı miktarda meyve
 • Kurutulmuş otlar
 • Kısıtlı miktarda tahıl ve tohum

Tavşanların Tuvalet Eğitimi

Evde tavşan bakmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir konu olan tuvalet, tavşanların rahat bir şekilde yapabilecekleri bir yerde olmalıdır. Yemek yerken tuvaletlerini yapma eğiliminde olabilen tavşanları, tuvalet açısından eğitebilmek için yiyecek kasesinin yanına tuvaletlerini yapabileceği bir kutu koymanız gerekmektedir. Bu aşamada kutunun tabanına gazete parçaları ve üzerine saman ekleyebilirsiniz. Bu alanların daima temiz tutulması ve aynı zamanda kullanılan materyalin sürekli değiştirilmesi gerekmektedir. Tavşanlar, tuvaletini sürekli aynı yere yaptıkları içinse tuvalet eğitimini kavramış olacaklardır.

Tavşanlarda İshal Olması

Tavşan bakmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bir diğer konu ise tavşanların sürekli ishal olabildiğidir. Bunun nedeni ise enfeksiyon ve beslenme hatalarından kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda tavşanlarda ateş, yemek yememe, halsizlik ve sıvı kaybı gözlemlenmektedir. Buna engel olmak için ise kafesinde boyalı kağıt gibi kimyasal boyaları içermeyen bir kağıt kullanmak gerekmektedir.

Tavşan fırçalama

Tavşanların Temizliği

Kendilerini sık sık temizleyen tavşanların, yılda birkaç kere tüylerini döktükleri için fırçalanmaları gerekmektedir. Bu işlem, tavşanın tüyleri yutmaması ve sindirim sorunu yaşamaması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden yumuşak bir fırça kullanarak tavşanınızı fırçalamalı ve sağlıklı bir kürke sahip olmalarına yardımcı olmalısınız. Doğada oldukları zaman ağaç ya da dala takılarak kopan tırnakları, ev ortamında buna sahip olamadıkları için düzenli olarak kesilmelidir. Aksi takdirde uzamış olan tırnakları patilerinin içerisinde batık yaratabilmektedir.

Tavşan Bakımı İçin Gerekli Malzemeler

Tavşan bakımı için gerekli olan ilk malzeme, tavşan kafesidir. Bu kafesin büyük bir boyuta sahip olması ise tavşanın rahatça koşabilmesi ve hareket etmesi için çok önemlidir. Tavşan bakımı için gereken diğer malzemeler şu şekildedir:

 • Kendi boyundan büyük ve alçak bir tuvalet kabı
 • Tuvalet kabı için gazete ve talaş
 • Kemirebilmesi için oyuncak
 • Tavşan suluğu
 • Yem kabı
 • Yalayabilmesi için tuz taşı
 • Taranması için tarak
 • Taşınabilmesi için taşıma çantası
 • Tırnak makası
 • Pelet yem
 • Besleyici tavşan yemi
 • Tavşan ödülü
 • Kuru çayır otu

Tavşan bakımı için gerekli olan tüm bu malzemeler, tavşanın günlük ihtiyaçları için büyük bir öneme sahiptir. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi adına mutlaka kafesinde kuru çayır otu bulunmalıdır. Yüksek oranda lif kaynağı içermesinden dolayı pelet yemler de tavşan bakımında büyük bir öneme sahiptir. Kemirme oyuncakları ise tavşanın uzayan dişlerinin törpülenmesine yardımcı olacaktır. Evinizde besleyeceğiniz tavşanın sağlıklı ve güvenilir bir ortamda olabilmesi adına tavşan sahiplenmeden önce tavşan bakımı için gerekli malzemeler temin edilmelidir.