Kedi maması köpekler için zararlı mıdır?

Köpeklere kedi maması verilmemelidir ve kedisi olan köpek sahipleri, köpeklerinin kedi mamasına erişiminin kısıtlanmasını sağlamalıdır. Bunun nedenlerinden biri kedilerin zorunlu etobur olmaları ve diyetlerinin neredeyse tamamen etten oluşmasıdır. Yani kediler et dışında herhangi bir gıda yediklerinde sindirim sistemleri bunu sindirmek için ekstra çaba sarf eder ve bu durum çok sık tekrarlanırsa hastalıklar meydana gelir. Öte yandan köpekler omnivorlardır. Yani beslenme gereksinimlerini karşılamak için çok daha dengeli bir diyete ihtiyaç duyarlar.

köpekler-kedi-maması-yermi

Köpekler kedi maması yerse ne olur?

Kedi maması yağ, kalori ve protein bakımından oldukça yüksektir bu da köpekler için ideal bir diyet olmadığı anlamına gelir. Hassas mideleri olan köpekler, kedi maması yedikten sonra gastrointestinal rahatsızlıklar, hazımsızlıklar, kusmalar ve ishal yaşayabilir. Düzenli olarak kedi mamasıyla beslenen köpekler, obezitenin yanı sıra, sindirime yardımcı olan pankreasın iltihaplanması riski altındadır . Çikolata gibi toksik kimyasallar içeren gıdalardan farklı olarak , şüphesiz bir kedinin mama kabından çalınan kedi maması yemenin bir köpeği öldürme olasılığı çok düşüktür.

Köpeğin kedi maması yemesini nasıl önleyebilirim?

Her zaman kedi mamasını köpeğinizin ulaşamayacağı bir yerde tutmalısınız ve köpeğinizin önemli miktarda yediğinden şüpheleniyorsanız, veteriner hekime danışmalısınız. Ayrıca köpek mamasının da kediler için de zararlı olduğunu unutmayın.

Kedi maması köpeklere zaralı mı