Köpeğimin derisinde ne gibi sorunlar olabilir?

Veteriner kliniği ziyaretlerinin en yaygın sebeplerinden biri de deri hastalıklarıdır.

 

  •  Köpek derisinde kızarıklık

köpek-deri-kızarıklık

Köpek derisinde kızarıklık, her zaman önemsenmesi gerek bir deri hastalığıdır. Köpek deri kızarıklığının sebebleri arasında alerji, mantar, uyuz, enfeksiyon, darbe , bit pire gibi dış parazitler, hormonal dengesizlikler, tümör gelir. Görüldüğü gibi bir çok sebebi bulunan deri kızarıklığının mutlaka fiziksel muayenesi yapılarak asıl sebebi belirlenmesi gerekir.

  • Köpek derisi kararma

köpek-deri-kararması

Köpek derisi kararması, deri kızarıklığına çok benzer sebeplerle alerji, mantar ve parazitlerin gibi etkenlerin etkisiyle ortaya çıkar. Vakit kaybetmeden veterinere göstermelisiniz.

  • Köpek deri altında şişlik

köpek-deri-altında-şişlik

Köpek deri altında bir şişlik farkettiğinizde bunun sebepleri arasında tümör, darbeye bağlı ödem, lenf yumrularında büyüme ve apse bulunabilir.

 

Bununla beraber aşırı kaşınma, sulu akıntı, tüy dökülmesi ve yumrular gibi anormallikler, alerji, pire ve kenelerden geçen enfeksiyonlara ve uyuza kadar çok çeşitli hastalıkların habercisi olabilir.

Köpeğinizin derisinde bir sorun varsa kendiniz rastgele ilaç ve vitamin kullanmamalı, mutlaka veteriner hekiminize başvurmalısınız. Hastalık belirtileri kaşıntı, ağrı ya da acı gibi bir durum oluşturmakla kalmaz, tedavi süreci gecikirse içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Köpek Deri Hastalıklarının Belirtileri

Deri rahatsızlıklarının en yaygın belirtilei arasında sık ve ısrarlı kaşınma, sorunlu bölgeyi ısırma, kızarıklık, sulu akıntı, tahriş sayılabilir. Ayrıca bölgesel veya genel tüy dökülmesi, pul pul cilt döküntüleri, deride lekelenme ve renk değişiklikleri, kabuklanma, yumru oluşumu ve hoş olmayan bir koku fark edebilirsiniz.

Çok fazla miktarda deri hastalığı bulunmaktadır ve sadece bu belirtilere dayanarak kesin durumu teşhis etmek çok zordur. Köpeğinizin bu belirtilerden herhangi birini gösterdiğini fark ederseniz, teşhis ve tedavi sürecini başlatmak için veterinerinize başvurmanız en iyisidir.

Köpekleri etkileyen bir çok deri hastalığı vardır ve bazı hastalıklar köpeğinizle birlikte sizleri de etkileyebilir. Köpeklerde en yaygın cilt rahatsızlıklarından bazıları şunlardır:

Alerji

Alerjinin sebebi bazen bir yiyecek bazen de çevreden deri üzerine yapışan partiküller olabilir. Polen ve toz, bitki ve çimen gibi çevre ve havadaki alerjenlere vücudun verdiği tepki, köpek atopik dermatiti (veya atopi) olarak bilinir. Köpeğinizin atopik dermatiti olduğunun en yaygın işareti, sürekli kaşıntı hissi duyarak ısrarlı bir şekilde kaşınmasıdır. Tırnaklarıyla derinin kaşınması daha sonra yaralara ya da tahrişlere sebep olabilir. Diğer belirtiler arasında hapşırık gibi solunum belirtileri ve kulak kaşıntısı sayılabilir. Çoğu zaman bu belirtiler mevsim geçişlerinde olsa da bireysel farklılıklara göre yıl boyu da gözlenebilir. Gıda alerjilerinin belirtileri de tüy dökümü, deride yoğun kızarıklık, bölgesel kelleşme, ishal, kusma, mama kabına gider gitmez hapşırmadır.

Bakteriyel enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle ikincil olarak ortaya çıkarlar. Örneğin köpeğiniz kaşıntıdan dolayı derisini tırnaklayarak enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Pek çok farklı bakteriyel enfeksiyon türü vardır, ancak en yaygın olanı kıl köklerinin enfeksiyonu ve iltihabı olarak bilinen folikülittir. Folikülit belirtileri arasında kırmızı şişlikler, akıntı, kaşıntı ve püstüller bulunur.