Kedi calicivirus hastalığı kedi gribini ve kedi nezlesini oluşturan en büyük sebeplerden biridir. Herpes virüsü ile birlikte kediler üzerinde görülme sıklığı çok fazladır. Kedi calicivirüs enfeksiyonu vücuda girdikten sonra üst solunum ve alt solunum yolu sistemlerini, mide sistemini, bağırsak sistemini, hatta kemik ve eklemleri tutarak yayılma gösterir.

Kedi Calicivirus Enfeksiyonu Nedir?

FCV’den en çok yavru kediler etkilenmektedir. Yavru kediler için genellikle eklem ve kemik sistemine saldıran calicivirus kısa süre içinde topallamaya sebep olur. Hastalık ilerlerse ve tedavi edilmezse kalıcı sakatlık bile görülebilir. Calicivirusün herpes virüsten farklı olarak ayırt edici diğer belirtisi ise ağız içinde oluşan yaralardır. FCV’si olan kedilerde (özellikle sokak kedileri ve barınak kedileri) burun akıntısı, ağız içi yara, topallama, diş eti iltihabı sıkça görülür.

Hayvanlar arasında en çok kedileri etkileyen FCV virüsü çok dirençli bir virüstür. Dış ortamda uzun süreler yaşayabilen caliciviruse dezenfektanlar pek de etki etmemektedir. Hızlı bir şekilde bulaşma gösteren ve kediler arasında çok yaygın olan calicivirus hastalığı tedavi edilmediği takdirde tehlikeli olabilir.

Kedilerde calicivirus sokak kedilerinde, barınak kedilerinde, bir arada yaşayan kedi topluluklarında daha sık görülür. Ortak mama kapları, ortak su kapları hastalığın yayılmasında büyük rol oynar. Kedilerde virüs bu nedenle acilen önlem alınması gereken bir durum oluşturur. Bir arada yaşayan kedilerde bu virüs ortaya çıktığında acilen karantina işlemi başlatılmalıdır.

Herpes virüsünde olduğu gibi calicivirus için de aşı ile koruma sağlanmalıdır. Unutmamak gerekir ki ev kedilerinde bile bu virüs görülebilir. Sokak kedilerini sevip ellerini yıkamayan kedi sahipleri hastalığın yayılmasına uygun ortam hazırlar. Çünkü calicivirüs ele veya kıyafetlere yapışarak başka kediye çok kolay taşınabilir.

Düzenli olarak karma aşı yaptırarak kedinizi virüs tehlikesine karşı korumuş olursunuz. Virüsler kedilerin bağışıklık sistemine saldırdıkları için birçok açıdan yaşam kalitesini düşürür ve önlem alınmadığı takdirde kalıcı hasarlar bırakabilir.

Kedilerde Calicivirus En Çok Hangi Kedilerde Görülür?

Kedilerde calicivirüs her yaştan ve her çeşit ırktan kedilerde görülebilen bir virüstür. Herpes virüsünde olduğu içi en çok bağışıklık sistemi zayıf olan kedilerde şiddetli belirtiler yaratabilir. Sağlıklı kedilerde calicivirüsün sebep olduğu semptomlar çok hafif atlatılabilir. Calicivirus doğası gereği herpes virüsten daha az şiddetli belirtilere sahiptir. Her iki virüs de kedi gribi / kedi nezlesi / kedilerde üst solunum yolu hastalıklarını tanımlar.

FCV’nin bir arada yaşayan kedilerde, barınak kedilerinde görülme sıklığı daha fazladır. Gerekli steril ortam acilen oluşturulmazsa ve hastalık gösteren kediler karantinaya alınmazsa çok hızlı bir şekilde yayılım gösterir ve bu durum aynı ortamda bulunan tüm kedileri etkileyebilir. Calicivirüs bağışıklık sistemin baskılandığı, zayıf olduğu her kedi için tehlikeli bir durum oluşturmaktadır.

Calicivirüs her kedide görülebileceği gibi en erken zamanda tedavi gerektiren bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri ortaya çıkmaya başladığında kedinin acilen veteriner hekim tarafından kontrolü sağlanmalı ve tedavisine başlanmalıdır. Önlem alınmadığı takdirde bu hastalık yavru kedilerde göz kaybı, kalıcı sakatlık, kalıcı üst solunum yolu problemleri gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Calicivirüsün sebep olduğu enfeksiyon ilerlediğinde akciğerlere yayılma özelliği gösterir ve hastalık zatürreye dönüşebilir. Yavru kedilerde zatürre çok tehlikeli olabileceği gibi iyileşme süresi de uzun olacaktır.

Kedi lösemisi olan kediler de calicivirusten en çok etkilenen kedi grubunda yer alır. FCV’nin her kedi için ortak olduğu durum zayıf bağışıklık sistemidir bu nedenle bu hastalıklara karşı korunmada kedilerin düzenli aşılarının yapılması çok önemlidir.

Kedilerde Calicivirus (FCV) Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde calicivirus hastalığının belirtileri tipik grip / soğuk algınlığı belirtileri gibidir. Kedilerde calicivirus belirtileri herpes virüsü belirtilerine kıyasla daha az şiddetlidir. Çoğu zaman calicivirus bulaşan kedilerde semptomlar fark edilmeyebilir. Ancak tipik bir FVC belirtileri şunları içerir:

  • Ağızdan salya gelmesi ve ağız içi yaralar
  • Topallama
  • Burun akıntısı
  • Nefes almada zorluk
  • Yeme içmede azalma
  • Halsizlik, yorgunluk, depresyon
  • Dil ülseri

Kedinizde calicivirus virüsü belirtileri görmeye başladığınız an en kısa süre içinde veteriner hekime gitmelisiniz. Hastalık belirtileri kedinin sağlık durumuna göre farklı komplikasyonlar oluşturabileceği için acilen uygun tedaviye başlanması gerekir.

Calicivirüsün sebep olduğu üst solunum yolu hastalığı / grip hastalığı bir haftada iyileşebildiği gibi, birkaç ay da sürebilir. Bu süre tamamen kedinin sağlığına ve direncine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kedilerde Calicivirus (FCV) Tedavisi Nasıl Olur?

Kedilerde calicivirus tedavisi antibiyotik tedavisine başlanarak gerçekleşir. Herpes virüs ve calicivirüsün ortak tedavisi antibiyotiktir. Kedi gribi hastalığı teşhis edildiğinde bu hastalığa calicivirüsün mü herpes virüsünün mü neden olduğu genellikle araştırılmaz ortak bir tedavi yolu izlenir.

Soluk almada zorluk çeken kedilerde oksijen tüpü ile solunum sağlanır ve kedi her daim sıcak tutulur. Calicivirus tedavisi için en yaygın semptomlar arasında yer alan ağız içi yaralarının (diş eti iltihabı, dil ülseri vb.) acilen iyileşmesi için dengeli ve besleyici öğünler içeren diyetlere başlanmalıdır.