Evcil dostlarımızdan olan muhabbet kuşları hassas yapılarından kaynaklı olarak birtakım rahatsızlıklar yaşayabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan biri de sık rastlanan ishaldir. Muhabbet kuşlarında ishal yeteri kadar dikkatli olunması gereken bir hastalıktır ve gerekli müdahalelerinin erkenden yapılmasını gerektirmektedir.

Muhabbet Kuşunda İshale Ne İyi Gelir

Muhabbet Kuşlarında İshal Neden Olur?

Muhabbet kuşlarında ishal çeşitli nedenlerden ötürü olabilmektedir. Sık rastlanan bir hastalık olduğundan bu yönden gerekli tetkiklerin sağlanması gerekir. Muhabbet kuşlarının ishal olup olmadığı gözlem yapılarak belirlenebilir. Belirtilerin olması durumunda önlem alınmalıdır. İshal olma sebepleri ise şu nedenlere dayanmaktadır;

 • Kış aylarından yaz aylarına, yaz aylarından kış aylarına geçişlerde hava değişimi sebebiyle görülebilmektedir.
 • Yalnız yaşayan muhabbet kuşları bunalıma girebilir. Hırçınlaşıp huzursuz olduklarından çok fazla yem tüketebilir, fazla su içebilirler. Bunun sonucunda ishal olabilmektedirler.
 • Çok fazla meyve sebze tüketimi, bayat ve hijyenik olmayan yemlerin tüketimi, sık yem değişikliği gibi beslenme alışkanlıkları muhabbet kuşlarında ishal sebepleri arasındadır.
 • Yapıları ılıman iklime uygun olduğu için soğuk veya sıcak ortamda hastalanıp ishal olabilmektedirler. En uygun ortam sıcaklığı 22 derece aralığında olacaktır.
 • Temizliği sağlanmamış sular bakteri üretimini arttırır. Buda ishal olmalarına sebep olmaktadır.
 • Muhabbet kuşunun biyolojik hastalıklarının olması durumunda belirti olarak görülebilmektedir.
 • Hava akımında kalmaları ishale sebep olabilmektedir.
 • Çeşitli mineral ve vitamin eksiklikleri de muhabbet kuşu ishal sebepleri arasındadır.
muhabbet kuşu ishal

Muhabbet Kuşlarında İshal Belirtileri Neler?

Muhabbet kuşu ishal belirtileri arasında en önemli belirti anüs çevresindeki dışkı bulaşığıdır. Muhabbet kuşunun dışkısına bakılarak tespit edilebilmektedir. Sık dışkılama, kanlı dışkı, sulu dışkı örnek olarak verilebilir. Bunlar dışında; iştahsızlık, miskinlik, tüylerde kabarıklık, halsizlik, gözlerde yaşarma, burun akıntısı gibi belirtilerde görülebilmektedir.

Muhabbet Kuşu İshali Nedenleri

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşlarında ishal tedavisi için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu kapsamda öncelikli olan tedavi yöntemleri;

 • İshalin en sık rastlanan nedenlerinin başında yetersiz ve yanlış beslenme gelmektedir. Bu nedenle beslenmeden kaynaklı ishal söz konusu ise uygun bir beslenme programı hazırlanması gerekmektedir. Muhabbet kuşunun ihtiyacını karşılayacak besin maddeleri içeren yemler kullanılmalı, haftada birkaç defa sebze ve meyve verilmelidir.
 • Muhabbet kuşları hava akımına maruz kalmamalı, stabil bir sıcaklık ortamı sağlanmalıdır.
 • Strese çok duyarlı canlılar oldukları için stres faktörlerinden mümkün olduğunca uzak tutmak gerekmektedir.
 • Kullanılan suyun kalitesi ve temizliğine önem gösterilmelidir.
 • Mikroorganizma kaynaklı enfeksiyonlar, muhabbet kuşu ishal sebepleri  arasındadır. Mikroorganizmanın türüne göre uygun ilaç ihtiyacı doğmaktadır. Veteriner hekime danışılarak antibiyotik kullanılmalıdır.

Muhabbet kuşu ishal tedavisi uygulandığında, semptomlar hala görülmeye devam ediyorsa mutlaka bir uzman veterinere danışılmalıdır.