Ot yiyen köpekler hakkında bilmemiz gerekenler

  • Birçok hayvansever, köpeklerinin ot yemesinin bir hastalığa işaret olduğundan endişeleniyor.
  • Aslında bilinmelidir ki köpeklerde ot yeme davranışı doğal bir davranıştır. Çoğu durumda korkulacak bir durum değildir.
  • Sadece şunu göz önünde bulundurmak gerekir, köpeğinizin böcek ilacı sıkılmış otları yemediğinden emin olmak şarttır. 
  • Aynı zamanda otların arasında yaşayan salyangozlar, köpeklere akciğer parazit kurtlarınu bulaştırabilir.
  • Köpeğiniz sürekli ot yiyorsa, yemeğini yemiyorsa veya halsizliği varsa mutlaka veteriner hekiminize başvurun.
köpekler neden ot yer

Köpekler neden ot yer?

Bu, aslında içgüdüsel ve doğal kabul edilebilecek bir davranıştır. Aslında, köpeklerin ot yemesinin özellikle net bir nedeni yoktur. Pek çok köpek, ilginç tadı ve dokusundan hoşlandıkları için otlara ilgi duyarlar. Bir teoriye göre ise doğal ortamda yaşayan vahşi köpekler otların içindeki etken maddeler vasıtasıyla var olan mide – bağırsak parazitlerinden kurtulmak için ot yemektedirler ve bu içgüdüsel davranış, evcil köpeklere de kalıtımsal olarak aktarılmıştır.

Bununla birlikte, ot yeme davranışının, altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebileceği bazı durumlar vardır. Örneğin, tekrar tekrar kusuyorsa veya kendi mamasını da yemiyorsa, ısrarlı kusmaları varsa, tavsiye ve muayene için veteriner hekiminize başvurmanız en iyisidir.

Köpekler ot yiyebilir mi?

Zaman zaman az miktarda ot yeme davranışı endişe edilecek bir durum olmasa da, bu teşvik edilmesi gereken bir durum değildir. Köpeğinizin her ot yediğinde, otların üzerinde bulunan pestisitlerle zehirlenebileceğini veya otların arasında yaşayan böcek, salyangoz gibi canlılardan parazit yumurtası kapabileceğini unutmayın. Bazı diken türleri, bitkilerin çiçeklerinde bulunan kimyasallar köpeğinizin yüzüne ve ağzına değdiğinde zehirli veya tahriş edici olabilir.

Köpeğim neden ot yiyor ve kusuyor?

Köpeğinizin ot yedikten sonra hasta olması endişe verici olabilir, çünkü köpeklerin hasta olduklarında kendilerini tedavi etmek için içgüdüsel olarak ot yediğine dair yaygın bir inanış vardır. Ancak bu durum mutlak bir gerçek değildir. Yaklaşık 1500 köpek sahibi ile yapılan küçük ölçekli bir anket, köpeklerin yalnızca% 8’inin ot yemeden önce kusma belirtileri gösterdiğini ve yalnızca% 22’sinin köpeklerinin ot yedikten sonra düzenli olarak kustuğunu söylemiştir.

Bununla birlikte, köpeğiniz ot yedikten sonra tekrar tekrar kusuyorsa, bir veteriner hekime  danışmalı veya en yakın acil veterineri bulmalısınız .

Ot yiyen köpekler, evcil hayvan sahipleri arasında yaygın bir endişedir

Köpeğim ot yemeye devam ediyor, ne yapmalıyım?

Köpeğiniz çaresizce ot yemeye çalışıyorsa veya alışkanlıkları aşırı hale geliyorsa, altta yatan bir sağlık sorununun işareti olabilir ve bu durumu veteriner hekiminize mutlaka aktarmalısınız.

Köpeğimin ot yemesi konusunda ne zaman endişelenmeliyim? 

Köpeğinizde göreceğiniz şu durumlarda mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız:

  • Aşırı ot yemek
  • Tekrar tekrar halsizleşmek, kusmak veya ishal olmak
  • İştahtan kesilmek
  • Genel bir uyuşukluk veya göz kapakları, diş etleri gibi yerlerin renksiz-solgun olması