Köpek Kısırlaştırma Faydaları ve Fiyatları 2024

Köpek Kısırlaştırma Nedir?

Köpek kısırlaştırma, köpeğinizin üreme organlarının bir kısmını veya tamamını cerrahi olarak çıkarmayı tanımlamak için kullanılan genel terimdir. 

Köpek kısırlaştırmanın faydaları nelerdir?

Köpeğinizin kısırlaştırılması cinsel dürtülerini ortadan kaldırarak stresi engelleyecek, istenmeyen bir gebeliği önleyecek ve sağlıksal yönden bir çok fayda sağlayacaktır. Hem erkek hem de dişi köpek kısırlaştırma ameliyatları, günümüzde gerçekleştirilen en yaygın veteriner ameliyatlarından bazılarıdır ve veteriner hekiminiz bu prosedüre oldukça aşina olacaktır. Ameliyat konusunda veteriner hekimize güvenmeniz süreci kolaylaştıracaktır. Dolayısıyla kısırlaştırma ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları veteriner hekiminizle istişare edin.

Köpek kısırlaştırmanın avantajları

 • İstenmeyen gebelikleri önler. Unutulmamalıdır ki dünya üzerinde milyonlarca yavru köpek bakımsızlık, hastalık veya trafik kazalarından dolayı ölmektedir.
 • Meme kanseri, rahim iltihabı, deri hastalıkları gibi istenmeyen durumların  riskinin azalması
 • Yumuşak davranış modelinin oturması
 • Erkeklerin dişi bulmak için evden kaçma riskinin azalması.
 • Saldırganlığın azalması
 • Kontrolsüz şekilde artan nüfusu engellemesi

Kısırlaştırma işlemi, çeşitli ortamlarda yayılan asılsız dedikoduların aksine köpeğinize oldukça faydalı bir işlemdir. Fizyolojik olarak da davranış olarak da genç yaşta yapılmasının ciddi avantajları vardır. Ne kadar erken yaşta yapılırsa o kadar iyi diyebiliriz. Tabi ki vücut gelişiminin tamamlandığına emin olduktan sonra… Araştırmalara göre ilk bir yaş içerisinde yapılan kısırlaştırma işlemi, ileride görülebilecek prostat kanseri, rahim kanseri, meme kanseri gibi hastalıkları yüzde doksan oranında azaltmaktadır. Ayrıca davranış biçimi tamamen oturmadan genç yaşta yapılacak olan kısırlaştırma, köpeğinizin hayatı boyunca yumuşak bir mizaca sahip olmasını sağlayacaktır. Günümüz şartlarında kısırlaştırma işlemi keyfi bir davranıştan ziyade bir zorunluluk olarak görülmelidir.

Köpeği kısırlaştırmanın dezavantajları var mı?

Köpek kısırlaştırmasının sözde dezavantajlarının çoğu temelsizdir. Sahiplerin endişeleri genellikle aşağıdaki konulara odaklanır:

 • Babalık içgüdüsünü tadamaması, köpeğin doğasına aykırı bir uygulama yaptırma korkusu
 • Cerrahi / anestezi ile ilişkili riskler

Bununla birlikte, tüm ameliyatlar bir dereceye kadar risk taşırken, bunun rutin bir prosedür olduğunu ve köpeğinizi kısırlaştırmanın dezavantajlarından çok daha fazla avantajı olduğunu belirtmek gerekir.

Köpek kısırlaştırmanın herhangi bir alternatifi var mı?

Şu anda cinsiyet hormonlarını baskılayan çeşitli ‘geçici’ kısırlaştırma ürünleri mevcuttur. Genellikle cinsiyet hormonlarını ve etkilerini kontrol etmek için evcil hayvanınıza verilen hormonel ilaçlardır fakat bu hormon ilaçlarının ciddi anlamda yan etkileri bulunduğu unutulmamalıdır. Ancak ve ancak zorunlu durumlarda ve veteriner hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Herhangi bir ilaç uygulamasından önce veteriner hekiminize mutlaka danışın..

Kısırlaştırılmış köpekler kilo alır mı?

Aslında tüm hayvanlar kısırlaştırıldıkları için şişmanlamazlar. Kısırlaştırma sonrası metabolik ihtiyaçları biraz azalır, böylece ihtiyaç duydukları yiyecek miktarı da azalır. Köpeğinizin diyetinin miktarını ve yiyecek türünü ayarlamanız şartıyla, kısırlaştırma sonucunda kilo almaları için hiçbir neden yoktur.

Köpeğimin kişiliği kısırlaştırmadan sonra değişecek mi?

Hayır, hayvanlar kısırlaştırıldıktan sonra sabit bakışlı, donuk ya da akılsız bir tavra  bürünmezler. Hayatlarına eski hallerindeki gibi devam ederler. Hatta üreyememe stresi üstlerinden kalktığı için eskisinden daha mutlu olurlar.

Ya köpeğimin bir yavrusu olmasını istersem?

Herkes kendi köpeğini sever, onun mükemmel olduğunu düşünebilir, dünyaya bir yavrusunun gelmesini isteyebilir. Ancak  neden özellikle evcil hayvanınızdan yavru almak istediğinizi dikkatlice düşünmek önemlidir. Artıları ve eksileri dikkatlice tartmanız gerekir.

İşte dikkate alınması gereken birkaç nokta:

 • Yavrularınız doğduğunda ya da gebelik sürecinde işler planlandığı gibi gitmezse, tıbbi bakım oldukça pahalı olabilir.
 • Dünyaya geldikten sonra yavrularınıza parvo, distemper gibi viral hastalıklar bulaştığında ciddi bir tedavi masrafı sizi bekliyor olacaktır. Ayrıca bu tür hastalıkların yüzde yüz tedavi şansını olmadığını da akılda tutmak gerekir.
 • Evinizde bir köpeğiniz varken bir anda 7-8 köpeğe sahip olabilirsiniz. Her şey yolunda gitse bile birden fazla köpeğin bakımını organize etmek oldukça zordur.
 • Yavruları sahiplendirmek istediğinizde bu süreç göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Bir süre sonra duygusal olarak da bağlılık duyduğunuz yavruları sahiplendirmek sizin için zorlayıcı olabilir. 
 • Genetik hastalıklar nesilden nesile devam ederler. Baba adayı köpeğinizde bu hastalıklardan biri varsa yüksek ihtimalle yavrularında da olacaktır. Dolayısıyla kısırlaştırma sonrası muhtemel genetik hastalığa sahip nesillerin üremesini engellemiş olursunuz.

Kısırlaştırmak istediğim yaşlı bir köpeğim var, çok mu geç kaldım?

Köpeğinizi kısırlaştırmak için asla geç değildir. “Erken kısırlaştırmanın” bazı avantajları artık geçerli olmasa da, köpeğinizi daha sonraki yaşamda kısırlaştırmanın hala birçok faydası vardır. Tıbbi olarak yaşa uygun anestezi protokolü ve operasyon teknikleri her geçen gün gelişmektedir.

Erkek Köpek ve Dişi Köpek Kısırlaştırmanın Farkı Nedir?

Kastrasyon veya orşidektomi, erkek köpeklere yapılan ve testislerin çıkarılıp alınması işlemini ifade eden, dişi köpek kısırlaştırmasına göre nispeten daha basit bir işlemdir. Bu, erkek köpeklerin üreme yeteneğini ve ayrıca birçok erkeklik hormonu salgılamasını ortadan kaldırır.

Dişi köpeklerin kısırlaştırılması ise karın boşluğu açılarak içeride var olan yumurtalık (ovaryum) ve rahmin (cornu oteri) bir kısmının çıkarılıp alınmasıdır. Erkeklerde çok daha basit olan bu işlem dişi köpeklerde nispeten daha komplikedir. Fakat rutinde uygulanan operasyonlardır ve endişe edilmesi gereken durumlar mevcut değildir.

Köpek Kısırlaştırma Fiyatları ( 2024 ) Nelerdir?

Erkek kısırlaştırma, dişi kısırlaştırmadan kabaca daha ucuzdur diyebiliriz. Fakat köpeğinizin ırkı, kilosu, yaşı, veteriner hekiminizin kullandığı operasyon tekniği gibi etkenlere bağlı olarak bu maliyet değişebilir.

Herkes kendi evcil hayvanını sever ve mükemmel olduğunu düşünür. Buna rağmen, evcil dostunuzun neden üremesini özellikle istediğinizi dikkatlice düşünmek önemlidir. Artıları ve eksileri dikkatlice tartmanız gerekir. Yavrular doğduktan sonra işler planlandığı gibi gitmezse, viral ya da farklı kaynaklı bir hastalık olursa tıbbi bakım almanız bütçenizi zorlayabilir. Doğum beklendiği gibi gitmezse sezaryen operasyonu gerekebilir. Bu, normal kısırlaştırmaya göre daha maliyetli bir operasyondur. Yavrularınızın hepsine tek başınıza evinizde bakamayabilirsiniz. Onları sahiplendirmek istediğinizde ortada kalabilirsiniz. Evinizde 1 köpeğiniz varken bir anda 6-7 köpekle yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Tüm bunlar ilk bakışta kolay gibi gözükse de ciddi anlamda üzerinde düşünülmesi gereken konulardır.

Köpek kısırlaştırma fiyatını öğrenmek için bu linke tıklayarak whatsapp hattımızdan bizlere ulaşabilir, dilerseniz de 0 (216) 594 5644 no’lu numaradan bizi arayarak fiyat ve detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Share your love

Newsletter Updates

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir