Köpek Öksürük Nedenleri

Köpek öksürüğü neden olur?

Öksürük, tıpkı bizde de olduğu gibi köpeklerde soludukları yabancı partiküllerden kurtulmak için gelişen bir reflekstir. Unutulmamalıdır ki köpekler tüm dünyayı burunları aracılığıyla koku alarak tanırlar ve bu durum virüs, bakteri, mantar gibi zararlı etkenleri kolayca vücut içine alabilmelerini sağlar. Aynı zamanda bu etkenleri diğer köpeklere de bulaştırabilirler.

Köpeğinizin öksürmesinin basitten karmaşığa doğru birçok nedeni vardır. Bazı öksürük nöbetleri yabancı madde dışarı atıldıktan sonra kendiliğinden geçerken büyük bir kısmı da veteriner tedavisi gerektirir. Köpeğinizin öksürmesiyle ilgili endişeleriniz varsa, veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Köpeklerde olası öksürük nedenleri şunları içerir:

 • Barınak öksürüğü denilen oldukça bulaşıcı bir hastalık
 • Boğaza sıkışmış herhangi bir yabancı cisim
 • Akciğer enfeksiyonları
 • Tracheal Collaps denilen nefes borusunun yapısal olarak daralması
 • Kalp kurtları – Drofillaria immitis
 • Akciğer parazit kurtları
 • Kalp hastalığı / kalp yetmezliği

Köpeklerde Öksürmenin Başlıca Nedenleri

 

Barınak Öksürüğü – Kennel Cough

Kennel Cough, köpeklerin uzun ve kalıcı bir öksürüğe sahip olmasına sebebiyet veren oldukça bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle ölümcül değildir ve aşısız köpeklerde görülür.  Bununla birlikte, özellikle çok yaşlı, çok genç veya kronik başka sağlık sorunları olan köpeklerde daha şiddetli hale gelebilir.

Boğazı Yabancı Cisimle Tıkanmış Olabilir

Köpeğiniz oyun oynarken ya da yemek yerken kemik, top, oyuncak gibi yabancı nesneyi yutmuş olabilir. Refleks olarak böyle bir durumda köpeğiniz şiddetli şekilde öksürecektir. Bu durum nefes yolunu tıkarsa ölümcül olabilir. Boğulma şüphesiyle gelen bir öksürük gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Akciğer sorunları

Zatürre, bronşit gibi hastalıkların ilk belirtisi öksürüktür. Nadir durumlarda, kalp yetmezliği, nefes yolunda gelişen herhangi bir tümör belirtisi olabilir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin bireysel koşullarını değerlendirerek uygun tedavi protokolünü belirleyecektir.

Tracheal Collapse

Bu durum, nefes borusunu oluşturan c harfi şeklindeki kıkırdak halkalarının çökmeye başladığı ve havanın akciğerlere geçmesini zorlaştıran oldukça yaygın bir durumdur. Kendine has bir öksürük sesi bulunmaktadır. Trakeal kollapsın tek bir nedeni yoktur. Doğmasal, genetik veya ırka bağlı olabilir. Küçük ırk köpekler bu duruma en yatkın olanlardır.

Kalp kurdu hastalığı – Drofilariozis

Kalp kurdu hastalığı, köpeklerin enfekte bir sivrisinek tarafından ısırılarak yakalayabileceği potansiyel olarak ölümcül bir durumdur. Aedes, Anopheles, Culex, Mansonia ve Psorophora  cinslerine  bağlı  70’in  üzerinde  sivrisinek  türünün bu paraziti bulaştırabildiği bilinmektedir. Parazitik kurtlar, ciddi akciğer ve kalp sorunlarına neden olabilir. Bu hastalığın zoonoz – insana geçebilen – bir hastalık olduğunu unutmamak gerekir.

Akciğer kurdu hastalığı

Salyangozlar, bu hastalıkların bulaşmasında etkin rol oynayabilmektedirler. Akciğerlerde enfestasyona sebep olan kurtlar köpeğinizde kronik öksürüğe sebep olabilmektedir ve ülkemizde bulunmaktadır. İlerleyen durumlarda ölümcül sonuçlara sebep olabilmektedir.

Kalp hastalığı

Kalp kesesi etrafında birikmiş bir ödem, kalp kasında var olan güçsüzlük, düzensiz kalp ritmi gibi durumlar dolayısıyla akciğerlere ve solunum yollarına uygulanan ek basınç öksürüğe neden olabilir. Konjestif kalp yetmezliğinin neden olduğu akciğerlerde biriken sıvı da bir köpeğin öksürmesine neden olabilir.

Köpeğim sürekli öksürüyor, ne yapmalıyım?

Durmayan öksürük, nefes alma problemlerine yol açar ve veteriner hekim müdahalesi gerektirir. Acil olarak veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Köpeğinizin öksürüğünü tedavi etmek

Tedavide en önemli husus, öksürüğün altında yatan asıl sebebi bulmaktır. Veteriner hekiminiz öksürüğün ne zaman başladığını, sıklığının ne olduğunu sorabilir. Yapılan fiziki muayene sonrasında sizlere röntgen, hemogram, biyokimya, bronkoskopi gibi ek tetkikler tavsiye edebilir.  Öksürüğün birçok olası nedeni göz önüne alındığında, tedavi basit bir ilaç kullanımından ameliyata kadar geniş bir ölçekte olabilir.

köpek öksürüğü tedavisi

Köpeğimin öksürmesini nasıl önleyebilirim?

Öksürük doğal bir reflekstir ve hiçbir zaman olmaz demek yanlış olacaktır. Bununla birlikte, aşılama ve parazit kontrolü oldukça önemlidir. Aşılama ve iç-dış parazit ilaçlarının zamanında yaptırılması gerekmektedir. Aşısı olmayan köpeklerden uzak tutmak, barınak öksürüğü veya diğer paraziter hastalıklardan korunmak adına önemlidir. Yabancı cisim yutulmasına bağlı boğulma riskine karşı da özellikle tavuk kemikleri köpeklere verilmemeli, boğazına kaçacak büyüklükteki oyuncak ve cisimlerden köpekler uzak tutulmalıdır.

 

Köpeğimin Öksürdüğünde Veterineri Ne Zaman Aramalıyım?

Aşağıdaki durumlarda derhal veterinerinize başvurun:

 • Köpeğinizin öksürüğü spontan değilse, iyileşmez veya daha kötüye giderse
 • Öksürük nöbetleri durmuyorsa
 • Halsizliği ve iştahsızlığı varsa
 • Oyuncak, kemik, top gibi yabancı bir cisim yuttuğundan şüpheleniyorsanız
 • Farklı kronik sağlık sorunları varsa
 • Öksürürken kan geliyorsa
 • Nefes almasında anormallik varsa veya nefes alırken zorlanıyorsa