Kediler neden mırıldar sorusu pek çok kedi sahibi insanının cevabını merak ettiği bir sorudur. Çoğu zaman ağızlarını bile oynatmadan çıkardıkları bu ses, bazen ona dokunulduğunda, bazen mama yerken, kimi zaman da oyun oynarken duyulabilmektedir. Ancak bu mırıldamaların tek nedeni mutlu olmaları ya da güvende hissetmeleri değildir. Kediler aynı zamanda korktuklarında ya da acı çektikleri zamanlarda da mırıldamaktadır.

Kediler Neden Mırıldar

Kediler Nasıl Mırıldar?

Kedilerin diyafram ve gırtlak kaslarının aralıklı olması sebebiyle mırlama sesi ortaya çıkmaktadır. Nefes almanın yanı sıra nefes verirken de mırıldayabilen kediler, 25-150 hertz arasında mırıldamaktadır. Ancak bu mırıldamalar kedilerin yaşına göre farklılık göstermektedir. İçgüdüsel bir tepki olan mırlama, kemik gelişimi daha fazla olan kedilerde daha yüksek bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

kedi mırıldaması

Kedi Mırıldama Sebepleri

Mutlu ya da hasta oldukları zaman mırıldayan kediler, aynı zamanda doğum esnasında da mırıldayabilmektedir. Bu yüzden pek çok farklı kedi mırıldama sebepleri vardır.

Genelde mutlu ve huzurlu oldukları zaman mırıldayan kediler, bu sayede güvende ve rahat olduklarını anlatmak isterler. Aynı zamanda kendini daha fazla sevdirmek isteyen kediler de mırıldayarak sahipleriyle iletişime geçmektedir.

Dişi kediler ise, doğum sırasında kendilerini rahatlatmak ve ağrılarını dindirmek amacıyla mırlamaktadır. Bu mırlama aynı zamanda doğumdan sonra da devam etmektedir. Çünkü böylelikle anne kedi, yavrularını mutlu etmeye ve aralarındaki bağı kuvvetlendirmeye çalışmaktadır.

Kedi mırıldaması rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu için, kediler ağrı ya da acı hissettikleri zaman bu acıyı azaltmak için de mırıldamaktadır. Böylelikle hem kendilerini teskin etmeye hem de ağrı hissini dindirmeye çalışmaktadırlar.

Kediler, kendilerini rahatlatmak amacıyla ömürlerinin sonuna yaklaştıklarını hissettikleri zaman da mırıldamaktadır. Böylelikle kedilerde mırıldama konusunun genel itibariyle kendilerini rahatlamak amacıyla yaptıkları sonucuna varılmaktadır. Çünkü mırıldama sonucunda vücutları endorfin salgılamaktadır.

mırıldayan kedi

Kedilerin Hangi Sebepten Dolayı Mırladığı Anlaşılabilir Mi?

Kedilerin mırıldaması pek çok farklı sebepten kaynaklanabildiği için eğer kedinizi çok iyi tanımıyorsanız neden mırıldadığını anlamanız zor olabilmektedir. Eğer kediniz aç, susuz ya da çok sıkılmış ise sizinle iletişime geçmek için mırıldayabilir. Sevdiğiniz zamanlarda mırıldaması ise mutlu olduğuna işaret etmektedir. Eğer farklı kedilerle aynı yerde bulunduğu zaman mırıldıyorsa, bu kendini güvende hissetmediğine ve strese girdiğine işaret etmektedir. Bir diğer anlaşılabilen sebep ise iyileşme dönemleridir. Başka bir sebeple mırıldamasını ise anlamak zor olacağından ötürü veterinerlere başvurmak gerekmektedir.