Kedi Kısırlaştırma ve Fiyatları 2024

Kedi Kısırlaştırma Nedir?

Kedi Kısırlaştırma, hem dişi hem de erkek kedilerin üremesini önlemek için rutinde yapılan, korkulmaması gereken cerrahi bir işlemdir. Erkek kedilerde kısırlaştırma, dişilere göre çok daha basittir. Erkek kediler kısırlaştırılırken minik bir kesikle testisler çıkarılır. Erkek kedilerde testisler, erkeklik hormonunu (testosteron) üreten ana organdır. Bu nedenle vücuttaki testosteron seviyesi ameliyattan sonra hızlıca düşer. Kediniz kısırlaştırıldıktan sonra sperm üretemez. Hormonlara bağlı olarak meydana gelen koku bırakma, bağırma, işeme, geceleri dışarı kaçmaya çalışma gibi davranışları sergileyemez.

Kedi kısırlaştırmanın faydaları nelerdir?

  • Kediniz dişi ya da erkek olsun fark etmez. Karşı cinsten kedileri bulmak için evden kaçmayı deneyebilir. Ev kedileri dışarı kaçtığında sokakta yaşayan kediler tarafından hırpalanabilir, trafik koşullarını bilmediği için kazalar yaşayabilir, korkuyla hareket ettiği için yüksek yerlerden düşüp zarar görebilir. Ayrıca birçok bulaşıcı hastalığı kapabilir. Kısırlaştırma işlemi kedinizin dışarı kaçma eğilimini azaltır ve saydığımız olumsuz risklerin önüne geçer.
  • Cinsiyet hormonlarının etkisiyle birçok kedi olduğundan daha saldırgan olabilmektedir. Kısırlaştırma işlemi sonrası kediniz bu davranışlardan vazgeçecek ve daha uyumlu bir birey haline dönüşecektir.
  • Kediler doğal olarak çok fazla sayıda üremek üzere programlanmıştır. Doğal ortamlarında ancak bu şekilde varlıklarını sürdürebilmektedirler. Ancak günümüzde kediler doğalarında değil; evlerimizde ve şehirlerimizde yaşamaktadır. Dolayısıyla onların üremelerini durdurmak, doğalarına saygısızlık göstermek anlamına kesinlikle gelmemektedir. Cinsiyet hormonlarının etkisiyle dişilerde rahim kanseri, rahim iltihabı, meme kanseri gibi birçok hastalık meydana gelebilmektedir. Unutulmamalıdır ki dişi bir kediniz varsa gebe kalmadan geçiştirdiği her bir kızgınlık dönemi onun vücuduna bir zarar verecektir. Boş geçen kızgınlık dönemlerinin sayısı arttıkça kediniz pyometra (rahim iltihabı), meme kanseri, rahim kanseri gibi hastalıklara bir adım daha yaklaşmaktadır. Kısırlaştırma işlemi tüm bu risklerin önüne geçmekte, adeta kedinizin ömrüne ömür katmaktadır. Yurtdışında yapılan araştırmalar, ilk 6 ay içinde kısırlaştırılan kedilerde meme kanseri riskinin %90 oranında azaldığını göstermektedir.
  • Erkek kediler de aynı insanlar gibi hayatının ilerleyen yaşlarında prostat hastalığı olma riski taşırlar. Kediniz yaşlandığında prostat büyümesine bağlı olarak bir çok hastalık yaşayabilir. Kediler herhangi cerrahi bir müdahaleyi gençken çok kolay tolare edebilir. Fakat yaşları ilerledikçe cerrahi girişimlerde risk artmaktadır. Dolayısıyla genç yaşlarda yapılan kısırlaştırmalar, onu uzun bir ömre ve daha az riske hazır tutar.
  • Araştırmalar, kedi sahiplenen insanların ilerleyen dönemlerde en az 1 tane daha sahiplendiklerini göstermektedir. Çok cinsiyetli bir kedi grubu bakmak istediğinizde “istenmeyen gebelik” olgularının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yeni doğacak her yavrun size veteriner masrafı, beslenme ve bakım masrafı gibi maddi yükler oluşturacaktır. Evde bulunan kedi sayısı arttıkça bulaşıcı hastalık, kedilerin geçirebileceği ev kazaları gibi risklerin de artacağını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra yavruları sahiplendirme konusunun siz için maddi yükten de öne geçeceğini tahmin edebilirsiniz.
  • Genellikle erkek kediler alan hâkimiyeti kurmak için koltuk tırmalama, perdelere idrar yapma gibi davranışlar sergiler. Kısırlaştırma, bu davranışların önüne geçer.

Kedi Kısırlaştırma Süreci

Kısırlaştırma ameliyatları bir veteriner kliniği için en rutin uygulamalardan biridir. Öncelikle bunu aklınızda bulundurmalısınız. Bu, korkularınızı yenmenize yardımcı olacaktır. Kısırlaştırma öncesi, veteriner hekimimiz tüm hayati organların düzenli çalıştığından emin olmak için birtakım kan testleri önerebilir. Kısırlaştırma ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Ayrıca sağlıklı bir vücuda yapılması gerekmektedir. Kısırlaştırma sürecinde kediniz kesinlikle neler olup bittiğinin farkında olmaz ve acı hissetmez. Vetix Veteriner kliniği olarak en güvenli anestezi yöntemi olan gaz anestezi kullanmaktayız. Bu sayede anestezi süresi ayarlanabilmekte ve anestezik madde vücuttan çok kısa bir süre içinde atılabilmektedir. Anesteziden sonra kediniz kalp atış hızını, solunum hızını, oksijen seviyelerini ve sıcaklığını izleyen bir monitöre bağlanacaktır. Vücut sıcaklığını korumaya yardımcı olmak için ısıtıcı ped yerleştirilecek ve cerrahi alan traş edilip asepsi-antisepsi kurallarına göre steril edilecektir. Göbek deliğinin hemen altına denk gelen bir yerden minik bir kesi atılacaktır. Sonrasında yumurtalıklar ve uterus çıkarılır ve serviks bağlanır. Sonrasında 3 kat dikiş ile karın boşluğu dikilir. Bu, kedinizin ameliyattan sonra dikişlerini açmaması adına oldukça güvenlidir. Siz, kedinizin karnında açık bir yara veya dikiş görmezsiniz. Kediler yalanmayı sevdiğinden dolayı yara hattı enfeksiyon kapmaması için estetik dikişle kapatılır. Bu, iyileşme sürecini minimuma indirir ve estetik olarak kusursuzdur. Gerekli antibiyotik ve lokal ağrı kesici uygulamaları yapıldıktan sonra kediniz uyandırılmak üzere yoğun bakım kabinine alınır. Kediniz, bilinci yerine gelirken acı çekmemesi için tüm önlemler alınır. Yoğun bakım sürecinde sağlık personelimiz tarafından sıkı bir takip altında tutulur. Kediniz operasyondan çıktıktan sonra yaklaşık 1 saat içinde uyanmış olmaktadır. Uyanma süreci tamamlandığında, tüm hayati fonksiyonlar kontrol edilip sizlere haber verilir. Vetix Veteriner Kliniği’nde yapılan kısırlaştırma ameliyatlarından sonra %99 oranında hastalarımız geceyi kendi evinde geçirebilmektedir.

Kısırlaştırma Sonrası Süreç Nasıldır?

Kediniz anestezi aldığı için ilk gece biraz garip davranabilir ve yemek yemeyebilir. Bazen kusabilir. Bu normal bir reaksiyondur. Ertesi gün tüm bu anormal davranışlar azalır hatta biter. İştahları da bir veya iki gün içinde normale dönmektedir.

Sizlerin operasyon bölgesinden küçük akıntılar görmesi olağandışı değildir. Böyle bir durumda panik yapmanıza gerek yoktur. Sadece bu durumu hekiminize bildirmeniz yeterlidir. Operasyondan 2 gün sonra her şeyin yolunda gidip gitmediğini kontrol etmek amacıyla kontrole çağırılırsınız. Bu ziyaretinizde antibiyotik gibi ek ilaçlar uygulanabilir. Bir Operasyondan sonra, tahrişe veya enfeksiyona neden olabilecek yalanmalardan korumak için Elizabeth yakalık takılabilir.

Kedi Kısırlaştırma Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kedimin Kilosu Değişecek mi?

Östrojen veya testosteron hormonu, doğal bir iştah bastırıcıdır. Bir kedi kısırlaştırılır ve östrojen veya testosteron seviyesi düşerse iştahta bir artış olabilir. Ayrıca, kısırlaştırmadan sonra bir kedinin metabolizmasını yavaşladığı bilinmektedir. Veteriner hekiminiz diyet ve egzersiz seviyesinde bir değişikliğin gerekli olup olmadığını belirlemek için yardımcı olacaktır.

Kısırlaştırılmış Olduğu Halde Kedim Hala Kızgınlıkta Olabilir mi?

Yumurtalıkları alınmış bir kedi normalde kızgınlığa giremez. Fakat bazen dişilerde yumurtalık dokusu, yumurtalık ligamentinden aşağı doğru gözle görülemeyecek şekilde uzanabilir. Binde bir gözükebilen bu durumdan sonra kızgınlık belirtileri görülebilir. Ancak bu çok nadir gözüken bir durumdur ve gebelik riski yoktur.

Erkek kedilerde böyle bir risk bulunmamaktadır. Testislerin tamamı rahat bir şekilde alınmakta, testosteron hormonu baskılanmaktadır.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları ( 2024 ) Nelerdir?

      Veteriner hekimliği uygulamaları için fiyatlar İstanbul Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenmektedir. Kliniğimiz tecrübesiyle Ümraniye, Ataşehir ve Çekmeköy civarında onlarca hayvan sahibine sorunsuz kısırlaştırma hizmeti vermiştir. Ayrıntılı ücret bilgisi ve aklınıza takılanlar için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Share your love

Newsletter Updates

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir