Kedi piresi Ctenocephalides felis olarak bilinen bir parazittir. Kedi ve köpeklerde ortak olarak en çok Ctenocephalides felis piresi bulaşma özelliği gösterir. Kedi pireleri yalnızca kedilere geçmeyeceği gibi başka hayvanlardan da kedilere pireler bulaşabilir. Bazı durumlarda bir kediye tavşan piresi bulaşabilir ancak bu durumlar çok yaygın değildir.

Kedi Piresi

Kedi Piresi Nedir?

Kedi piresi sıcak ortamları sevdiği için sık sık kedileri konakçı olarak tercih eder. Pirelerin yumurtaları ve lavraları insanlar aracılığı ile de kedilere taşınabilir. Pireler ele bulaştığı zaman kedi ile temas edildiğinde rahatlıkla kedilere bulaşırlar. Pire yumurtaları konakçı kedinin üzerindeki sıcak ortamda bir süre sonra çatlar ve vücuda yayılır.

Kedi tüyleri pireler için uygun ortam oluşturur ve kedilerin kanlarını emerek çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Günlük bakım rutini esnasında kedinin tüylerinin arasında pire varlığında rastlanırsa eğer bu durum için acilen harekete geçmek gereklidir. 1 tane pirenin varlığı yüzlerce pirenin varlığına işaret eder ve bu kedi için oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Kedi piresi insanda durur mu sorusunun yanıtı kediler insana bulaşabilir ancak yaşamaya devam etmesi mümkün değildir. Çünkü insanlar pireler için uygun konakçı olma özelliği taşımaz. Bu nedenle pireler insanlara bulaşırsa eğer bir süre sonra ölecektir. Ancak pireler insan vücudunda durduğu sürece insanların hayvanlar ile teması sırasında hayvanlara rahatlıkla bulaşabilir.

Kedi piresi insana bulaştığında deriyi ısırarak kanı emer ve rahatsız eder. Hayvanlarda ise pireler sadece ısırmaz birçok sağlık problemine neden oluşturabilirler. Kedi piresi insana geçer mi sorusu kedi sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan birisidir. İnsanlara da bulaşma özelliği olan pireler için acilen pire temizliği tedavisine başlamak gerekir. Eğer evde başka kediler ve köpekler varsa pire bulaşan kedinizi sağlıklı diğer evcil hayvanlarınızdan ayrı bir odada tutmanız ve tedavisini onlardan ayrı gerçekleştirmeniz gerekir.

Kedinizde Pire Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kedi piresi nasıl anlaşılır, kedi piresi kedinizi tararken ya da günlük rutinlerini gerçekleştirirken tüy kontrolü esnasında karşınıza çıkabilir. Pireler açık tüy rengine sahip kedilerde daha kolay anlaşılabilirken, koyu renkli ve uzun tüylü kedilerde pirenin varlığını tespit etmek oldukça zor olacaktır.

Kedilerde pirenin varlığını anlamanın bir başka yolu ise ıslak mendil testidir. Bir ıslak mendil yardımıyla kedinize bulaşan pirelerin dışkılarını tespit edebilir ve bu şekilde kedinizde pire olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gereken tek şey ıslak mendilin kedinizin karnıyla temas etmesini sağlamak ve nazikçe bastırdıktan sonra mendili çekmek. Islak mendili kontrol ettiğinizde küçük kahverengi lekelere rastlarsanız eğer bunlar pirelerin dışkılarıdır ve bu sayede kedinizde pirelerin varlığı kanıtlanmış olur.

Kedi piresi bulaşır mı ya da bulaşmaz mı durumu genellikle pirelerin bulunduğu ortamda kedilere pirenin bulaşması ile sonuçlanır. Pireler bulaştığı canlıda kaşıntıya neden olur. Kaşıntıya neden olan durumu ise pirelerin konakladığı canlıyı ısırarak kanını emmesi oluşturur. Kedilerde pirelerin ısırmasına ek olarak çok yaygın olarak alerjik reaksiyonlar da görülür.

Kedi Piresi Tedavisi

Kedilerde Pirelerin Sebep Olduğu Yaygın Hastalıklar Nelerdir?

Kaşıntı ve kaşıntıyla birlikte kedinin genel sağlığının bozulması kedilerde pire varlığının neden olduğu tek durum değildir. Kedilerde pire istilası yaşandığında yaygın olan bazı hastalık durumları gelişebilir ve kedilerde pirenin daha zararlı boyutları görülebilir. Kedilerde pire ısırması sonucunda oluşabilen hastalıklar şu şekildedir:

 • Anemi: Pire istilası sonucunda pireler kedide kontrol edilemez bir hal aldığında yüzlerce pirenin ısırığına ve kan emmesine maruz kalan kedilerde anemi yani kansızlık görülür. Kedilerde pirelenme sonucu anemiye çok sık rastlanmaktadır. Yavru kedilerde pirelenme sonucu anemi oluştuysa eğer öldürücü olabilmektedir. Kedinizde anemi olduğunu soluk diş eti renginden anlayabilirsiniz. Pirelenme vakalarında anemiye karşı çok dikkatli olmak ve herhangi bir belirti durumunda ise acilen veteriner hekime danışmak gerekir.
 • Tenyalar: Pirelerin ısırdıkları kedilere tenya bulaştırma riski de oldukça yüksektir. Aşısız kedilerde ve yavru kediler pire ve tenya vakaları önemli sağlık problemlerine yol açabilmektedir.
 • Haemobartonellosis (Mycoplasma Haemofelis): Kedilerde pire ısırmaları Mycoplasma Haemofelis olarak bilinen parazite neden olabilmektedir.
 • Kedi piresi alerjisi pire ısırması sonucunda yavru kedilerde çok sık meydana gelmektedir. Pireler özellikle yavru kedilerde ısırdıkları bölgede alerjiye neden olur.

Kedi Piresinin (Ctenocephalides felis) Bulaşma Belirtileri Nelerdir?

Kedi piresi nasıl bulaşır sorusu evcil hayvan sahiplerinin bilmek istediği durumlardan birisidir. Kedilere pirelerin nasıl bulaştığını bilmek bir sonraki sefer için önlem almada yardımcı olacak bilgilere sahip olmayı sağlar. Kedi piresi belirtileri insanlarda da görülebilen bazı belirtileri kapsar. Kedi sahibinin de pireden etkilenmesi durumu pire varlığını kesin olarak kanıtlamada yardımcı olabilir.

Kedilerde pire varlığında görülebilen belirtiler şu şekildedir:

 • Soluk diş etleri: Bir kedi üzerinde şiddetli bir pire istilası vakası gerçekleşmişse eğer kedilerde anemi yani kan kaybı meydana gelir. Anemi sonucunda ise kedilerde görülen en yaygın belirti soluk diş eti rengidir. Soluk diş eti rengine neden olan durum ise pirelerin emdiği kan sebebiyle kırmızı kan hücrelerinin azalmasıdır. Pireler konakçı olan kedilerin kanlarını yüksek miktarda emerler ve yavru kediler için anemi oldukça tehlikeli bir durum oluşturabilir.
 • Davranışlarda değişiklik: Kedinizde pire istilası sebebiyle kediniz huzursuz olacaktır. Kedilerde davranış değişikliği depresyon durumlarını da kapsayabilir. Sürekli kendini yalayan ve ısırarak pirelerden kurtulmaya çalışan kediler gergin ve tedirgin olurlar aynı zamanda tüy kalitelerinde de belirgin şekilde bozulma gözlemlenebilir.
 • Tüy dökülmesi ve deri problemleri: Kediler durmadan kendini ısırarak kaşıyorsa ve bu esnada tüylerini yoluyorlarsa ve hatta öbek öbek döküyorlarsa bu durum ciddi bir pire istilası belirtisi olabilir. Kedinizde anormal kaşıntı gözlenmeye başlandığında acilen veteriner hekiminize danışmalısınız.
 • Kaşınma, yalanma ve ısırma: Pireler kedi vücudunun aşır derecede kaşınmasına yol açar ve kediyi huzursuz eder. Kediler kendini temizleyen, tüy bakımları için de tüylerini yalayan canlılardır fakat pirenin olduğu durumlarda bunu çok sık ve gergin bir şekilde yaparlar. Eğer ki kediniz anormal bir şekilde kendini ısırarak kaşıyorsa, yalıyorsa bu durum herhangi bir parazit ya da pire belirtisi olabilir. Kedinizde böyle bir durumu rastlarsanız eğer acilen veteriner hekime danışmalısınız.
Kedi Piresi Belirtileri

Pire Tedavisi Nasıl Olur?

Pire tedavisi için gereken ilk adım öncelikle pirelere karşı geliştirilmiş kedi şampuanı ile kedinizi tarayarak banyo yaptırmak olmalıdır. Kediler genellikle ilk pire banyosundan sonra bir miktar rahatlama gösterirler. Pireler en çok yaz aylarında bulaştığı için pire vakaları da en sık yaz aylarında görülmektedir. Eğer ki kedinize yaz aylarında pire bulaştıysa, pire banyosunu birden fazla kez tekrarlamanız faydalı olacaktır. Her banyo işleminde mutlaka tarak temizlenmelidir ve pirelerden arındırılmalıdır. Kedi banyosu pireleri yok etmek için tek başına yeterli bir uygulama değildir. Pire banyosu sonrasında mutlaka veteriner hekiminizin önerdiği pire tedavi yöntemlerine geçmelisiniz.

Kedi piresi nasıl temizlenir, topikal pire önleyici ilaçlar ile pirelerin istilasını durdurmak ve pireleri temizlemek mümkündür. Ancak bu ilaçlar yoğun bir etkiye sahip olduğu için mutlaka veteriner hekiminizin önerdiği dozda ve şekilde uygulanmalıdır. Eğer ki kedi piresi ilacı kullanırken kedinizde bir yan etkiye rastlanırsa vakit kaybetmeden bu durumu veteriner hekiminize bildirmelisiniz.

Kedilerde pire vakalarında bilinmesi gereken en önemli durum ise kediler üzerinde asla köpek pire şampuanı kullanmaması gerektiğidir. Köpekler ve kediler farklı fizyolojiye sahip canlılar oldukları için köpekler için geliştirilmiş ürünlerin kediler üzerinde kullanımı kesinlikle risklidir.

Pireleri kedinin vücudundan atmaya yarayan kedi piresi damlası da tedavinin önemli bir parçasıdır. Parazit damlalarının kedilerde paraziti yok etme özelliği vardır ve aynı şekilde uygulandığında sağlıklı kedilerde de pirelerin bulaşmasını engeller. Enseye damlatılarak kullanılan kedi piresi çözümü pire damlalarını veteriner hekiminizin önerdiği sıklıkta sürekli olarak uygulamanız kedinizde parazit bulaşma riskini ortadan kaldıracağı gibi, daha sağlıklı olması için gereken bir önlemdir. Pire damlalarının çoğu 3 ay boyunca parazitlerin kedi vücudunda konaklamasını önler.

Kedi piresini önlemek için kedi piresi için aşı yerine kedi pire damlaları vardır. Kediler üzerinde konaklayan dış parazitler için aşı yoktur, iç parazitler için aşı yapılmaktadır.

Kedi piresi insandan nasıl temizlenir durumu ise kedilerde pire temizliğinden daha kolaydır. Kedi pireleri normal koşullar altında insan konakçıda yaşamayı tercih etmeyeceği için insan vücudunu terk edecektir. Normal koşullarda alınan sıcak bir duş bile tüm pirelerden arınmaya yardımcı olacaktır.

Pireler ve Pire Yumurtaları Evden Nasıl Temizlenir?

Kedi piresi evden nasıl temizlenir sorusunun cevabı kedilerinde pire rastlanan kedi sahipleri için bilinmesi gereken adımları oluşturur. Kedi üzerinde konaklayan pireler ile mücadele ederken evin temizlenmesi ve pirelerin yok edilmesi gerekir. Kedinin pire tedavisi devam ederken eş zamanlı olarak evin de pirelerden arındırılması gerekir. Bu sadece tedavinin sonunda ya da sadece tek sefer gerçekleşecek bir temizlik olmamalıdır. Pirelerin varlığını en kısa sürede yok etmek için mutlaka evin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Ev temizliğinden önce pire bulaşan kedinizin temizliği kolay, az eşyaları bir odada yaşamasını sağlamalısınız. Tedavi süresince kedinin tek odada bakılması pirelerin yayılmasını önleyecektir ve tedavi daha kısa sürede tamamlanacaktır. Kedi piresi eve dağılır mı durumlarıyla karşılaşmamak için tüm yatakları, çarşafları yüksek ısıda yıkamalısınız. Daha sonra kedinin temas ettiği diğer yüzeylerin detaylı temizliklerini yapmalısınız. Halıları ve koltukları iyice vakumlayıp süpürmelisiniz. Kedinizin tedavisi devam ederken evin temizliğinin yapılması tedavinin bir parçasıdır. Buharlı halı yıkama aletleri pireleri ısıyla öldürebileceğinden etkili temizlik yöntemlerinden biridir.

Evinizden pireleri temizlerken belirli köşelere bulaşık deterjanı çözeltisi hazırlayıp yerleştirirseniz bu çözelti pireler için tuzak görevi görecektir. Bulaşık deterjanı ve su ile hazırlayabileceğiniz bulaşık deterjanı çözeltisi üzerine pireler yapışır ve bu tuzaktan kurtulamazlar. Evin belirli bölgelerine yerleştirdiğiniz bulaşık deterjanı çözeltisi kaplarını günlük olarak yenilemeniz gerekecektir. Pireler en çok gece aktif olan parazit canlılar oldukları için çözeltiyi gece vaktinde yerleştirmek daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

 

Kedi Piresini Yok Etmek İçin Doğal Yöntemler / Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Kedi piresi için doğal yöntemler pirelerin istila etmesine karşın alınabilecek önlemleri ve aynı zamanda istila eden pirelerden kurtulma yollarını içerir. En etkili kedi piresi doğal çözüm yöntemleri ise şu şekildedir:

 • Bitkisel pire spreyi: Pire ile mücadelede toksik olmayan ürünlerin kullanımı kedilerin ve çocukların sağlığı açısından çok önemlidir. Pireleri yok etmek için çok kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bitkisel pire spreyleri pirelerden kurtulmak için çok etkili bir yöntemdir. Bitkisel pire spreyi için 4 litre sirke, 1 litre su, 500 ml limon suyu ve 250 ml cadı fındığı yağı ile bitkisel sprey çözeltisini hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bitkisel spreyinin işe yaraması için spreyi kullanmadan önce evin genel pire temizliğini yapmış olmanız gerekmektedir. Evin genel pire temizliğini tamamladıktan sonra bu çözeltiyi mobilyalara, pencere pervazlarına, kedinizin yatağına, halılara, mobilyalara püskürterek uygulayabilirsiniz.

 

 • Kabartma tozu: kabartma tozu kedi piresi bitkisel çözüm yöntemleri arasında çok etkilidir. Pireleri evden temizlemek için onları vakumla çekmek en etkili yöntem olduğu gibi kabartma tozu etkileşimli vakum temizliği yapmak çok daha iyi sonuçlar verecektir. Kabartma tozunu vakumlama yapmadan önce bölge dökmelisiniz ve sert bir fırça yardımıyla yüzey üzerinde kabartma tozunu yaymalısınız. Kuru bir fırçalama işlemi yapıyormuş gibi bu işleme bir süre devam ettikten sonra vakumla bölgeyi temizleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra evin süpürme işlemi yapılmalıdır ve işlem sonrası çıkan artık çok titiz bir şekilde dışarıdaki bir çöp tenekesine konmalıdır. Sokak kedilerine ve diğer hayvanlara pire bulaşmasını önlemek için torbanın güvenli olduğundan ve pirelerin dışarı çıkamayacağından emin olmalısınız.

 

 • Tuz: Tuz pireleri yok etmek için en etkili doğal yöntemlerden biridir. Kabartma tozunda olduğu gibi tuz uygulaması da yüzeye serpilerek yapılır. Bu işlem için en uygun tuz çeşidi ise ince öğütülmüş tuzlardır. Uygulama yapmak için halının her tarafına tuz serpilir ve bir iki gün boyunca tuz halının üzerinde kalır. Tuz dinledikten iki gün sonra vakumla süpürülür ve temizlik işlemi bittikten sonra vakum makineniz içindekileri çok dikkatli bir şekilde çöp kutusuna dökmeniz gerekir.

 

 • Limon spreyi: limon spreyini hazırlamak çok kolaydır ancak pireler ile mücadelede etkisi büyüktür. Limon spreyini limonları ince ince dilimleyip yarım litre su ile kaynatarak hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız limon suyu çözeltisi bir gece dinlendikten sonra sprey şişesine konabilir. Limon çözeltisini mobilyalarda, sandalyelerde, pervazlarda, kapılarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Limon çözeltisi spreyi ile pire istilası olan bölgelere nemlendirme sağlayacak kadar sıkmanız yeterli olacaktır.

 

 • Biberiye: Biberiye kullanımı pirelerden kurtulmaktan çok pire istilasını engellemek için gerekli bir yöntemdir. Biberiye ile pirelerden kurtulmaz mümkün olmaz ancak istilacıları püskürtebilirsiniz.

 

Kedileri Pirelerden Koruma Yolları Nelerdir?

Kedileri pirelerden korumak için dış parazit ve iç parazit uygulamalarını aksatmamak gerekir. Bir dış parazit uygulaması kedinin 3 ay boyunca parazitlerden korunmasını sağlar. Enseden damlatılarak uygulanan pire damlaları dış parazitlerin ortaya çıkmasını engelleyen en etkili yöntemdir. Kedilerde bu uygulamayı düzenli olarak yaparsanız kedinizde kedi piresi bulaşmaz.

Kedi pire damlalarının uygulama işlemi çok kolay olduğundan damlayı kedinize kendiniz de damlatabilirsiniz. Pire damlası uygulamasını yapmadan önce mutlaka veteriner hekiminizin önerdiği pire damlası ürününü önerilen şekilde uygulayınız. Pire damlalarında kedinin kilosu çok önemli olduğu için yetiştik kedi pire damlalarının yavru kediler üzerinde kullanımı uygun olmadığı gibi ciddi yan etkileri de olabilir. Bu nedenle bu işlemi ilk defa yapacaksanız ya da kediniz henüz yavruysa veteriner hekiminizin yapması gerekir.

Kedi pire tasmaları da kedilerin kullanabileceği pire uzaklaştırıcı tasmalardır. Pirenin kediye bulaşması için kedinin sokakta olmasına gerek yoktur. Pire larvası ve pire çok kolay bir şekilde eşyalardan ve pireli bir kediye dokunan elden bulaşabilir.

Kedilere pirelerin bulaşmasını önlemek için özellikle yaz aylarında kedilerin sokakta vakit geçirmesi engellenmelidir. Çünkü pireler en çok sıcağı severler ve yaz aylarında aktif olurlar. Kedilerde en etkili pire koruma yöntemi pire damlalarıdır. Bu nedenle düzenli olarak kedinin pire damlası uygulaması yapılmalıdır. Bütün bunlar sağlandığında kedinizi pire bulaşma riskine karşı korumuş olursunuz.