Kedi Köpek Acil Servis – İlk Yardım

“İlk 24 saat içinde yapılan doğru müdahale hayat kurtarır.”

Yüksekten düşme, zehirlenme, yanıklar, elektrik çarpması,  trafik kazalarına bağlı iç kanamalar, kırıklar, kavga sonucu ısırık ve yaralanmalar, yoğun kan kaybı gibi ağır durumlar ivedilikle müdahale edilmesi gereken durumlardır. Bu tip durumlara müdahale mesleki beceri ve tecrübe gerektirmektedir. Kaybedilen 1 saat bile vücudun eski haline gelmesini engelleyen büyük bir zaman dilimidir. En kısa zamanda edilecek müdahale hastalarımızın hayata tutunmasını sağlayacaktır.

Bu tip durumlarla karşılaştığınızda Ümraniye – Ataşehir – Şerifali bölgesinde hizmet veren VetiX Veteriner Kliniği’ne ulaşmanız durumunda sizi yönlendirmemiz telefonda başlayacak ve iletişimimiz siz kliniğe gelene kadar devam edecektir. Özellikle travmatik vakalarda ayrıca tecrübeye sahip sağlık ekibimiz hızlıca durumu değerlendirecek ve uygun tetkik ve tedaviyi uygulamakta gecikmeyecektir.

Trafik kazası geçiren bir kediyi – köpeği gördüğümde ne yapmalıyım?

Kedi ve Köpekler İçin İlk Yardım Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle trafik güvenliğine bağlı kalarak hareket etmelisiniz.
 2. Araba çarpan hayvanın şokta olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bilinçsiz çırpınmalar, ani saldırganlık, yoğun ağrı hissine bağlı bağırmalar görebilirsiniz.
 3. Kendinizi de güvene alarak yardıma muhtaç hayvana yaklaşmalısınız. Hastayı güvenli bir alanda tutulması yaşanacak ikinci bir kazanın önüne geçecektir.
 4. Gerekli kontakt kurulduktan sonra öncelikle solunumunun normal olup olmadığına bakmalısınız.
 5. Ardından hızlıca bir gözlem ile açık bir yara, kırık ya da kanamasının olup olmadığına bakın. Genellikle şok sırasında vücut ısısı hızlıca düştüğünden, eğer hayvan izin veriyorsa üzerini bir battaniye veya havlu ile örtebilirsiniz.
 6. Kaza geçirmiş bir hayvanın soluk yolunda bir tıkanma veya kanama olabileceğinden kesinlikle mama yedirmeye, su içirmeye çalışmayın. İçireceğiniz su akciğerlere kaçarak aspirasyon pneumonisi’ne sebep olabilir, daha kötüsü solunumu durdurabilir. 
 7. Hasta izin veriyorsa açık kanamaları sargı bezi veya başka bir materyalle sararak kan kaybını azaltabilirsiniz.
 8. Bu şartları sağladıktan sonra acilen bir veteriner kliniğine başvurmalı, sonrasında onların yönlendirmesine göre hareket etmelisiniz. 

Kedim Yüksekten Düştü, Ne yapmalıyım?

Öncelikle özellikle yaz aylarında, kapı ve pencerelerin açık olduğu dönemde, böyle kötü olayların gelişmemesi için önlemlerinizi almalısınız.

Kapı ve pencerelere mutlaka sağlam sineklik ya da kedi ağları taktırmalısınız. Benim kedim sakin, hiç oraya gitmiyor zaten gibi düşüncelere kesinlikle kapılmayın. Kediler çok meraklı hayvanlardır ve dikkatlerini çeken böcek, kuş gibi hareketli objelere avlanma içgüdüsüyle atlayabilirler, ardından da dengelerini kaybederek düşebilirler. Bilimsel bir istatistik olmaması ile birlikte kliniğimize gelen düşme vakalarında, 2-3. Katlardan düşen kedilerin 5-6. Katlardan düşen kedilere oranla daha fazla zarar gördüğünü gözlemledik. Tabi ki bu sizi yanıltmamalı. Kedinin düştüğü zemin alacağı hasarı çok etkilemektedir. Beton zemin, toprak ya da çim zemine göre çok daha fazla zarar vermektedir. Kediler düşerken bazen çamaşır teli, bahçe teli, ağaç dalı gibi engellere takılarak aşağı inmektedir. Bu tip durumlar düşme hızını yavaşlattığı gibi bazen tellerin dikenleri veya ağacın dalları vücudunda yaralar açabilmektedir. 

 1. Öncelikle böyle bir durum yaşadığınızda ilk 2 saat içinde mutlaka veteriner kliniğinize başvurmalı, hekiminizin tavsiyelerine harfiyen uymalısınız. VetiX Veteriner Kliniği olarak  röntgen, yoğun bakım ünitesi, acil operasyon, hemogram, biyokimya gibi teknik imkanlara sahip olup gereken durumlardan en doğru müdahaleyi sağlayabilmekteyiz. 
 2. Yüksekten düşme vakalarında en çok karşılaşılan komplikasyonlar;  ekstremite kırıkları, iç kanama tablosu, üst damak yırtıkları, dilde darbeye bağlı yaralanmalar ve diyafram fıtıklarıdır. Bu tip durumlar aciliyetle müdahale edilmesi gereken durumlardır. 

 

Zehirlenme Durumunda Nasıl Davranmalıyım?

Maalesef ki günümüzde hala kedi ve köpekler insan eliyle zehirlenmektedir. Bazen de evde temizlik malzemeleri ya da işyerlerinde kullanılan farklı kimyasalları kedi veya köpekler içebilmektedir. Öncelikle böyle durumlarla karşılaşılmaması için önlem alınmalıdır ve kimyasallar petlerin ulaşabileceği yerlerde bulundurulmamalıdır. 

 1. Zehirlenen bir hayvan gördüğünüzde acil olarak hastayı veteriner kliniğine götürmelisiniz.
 2. Hangi tip kimyasal yutulduğundan emin olunmadığı sürece hasta kesinlikle kusturulmaya çalışılmamalıdır. Dokuları tahriş eden bir kimyasal, hasta kustuğunda tekrar temek borusunu ve ağız mukozasını tahriş edebilmekte, daha yıkıcı sonuçlara sebep olmaktadır.
 3. VetiX Veteriner Kliniği olarak hastanın hemogram ve biyokimyasal değerlerine bakarak hangi tip zehirlenmenin olduğuna karar verip hızlıca müdahale ederek zehirli maddenin vücuttan atılmasını sağlamaktayız. Bazı zehirler kanın pıhtılaşma mekanizmasını değiştirirken bazı zehirler felç durumu oluşturabilmektedir. 
 4. Bu vakaların tümünde vakit çok değerlidir. Vaka ne kadar erken gelirse sonuç alınma ihtimali o kadar yükselmektedir.  

 

Kedim – Köpeğim Toka, Oyuncak, Lastik ya da İp Yuttu. Ne yapmalıyım?

Öncelikle yabancı cisimleri ağzına atma huyu olan bir kediniz ya da köpeğiniz varsa önlem almak en önemli kriterdir. Evde toka, tel, iğne, iplik gibi materyaller dostlarımızın ulaşabileceği yerlerde bulundurulmamalıdır. Özellikle kediler iğne ve ipliğe duyarlılık gösterebilmekte ve bunları yutabilmektedir.

 1. Böyle bir durumda acil olarak müdahale edilip mide ya da bağırsaklara gitmeden o cisim alınmalıdır.
 2. Bazen kediler ipleri ağzına almaktadır ve ip katlanarak dilin altına dolanabilmektedir. Mide ve bağırsaklara gittiğinde ise ısrarlı bir kusma tablosu şekillenmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda veteriner hekiminize ulaşmalı ve tavsiyelerine harfiyen uymalısınız.