Hamster bakımı yönünden kemirgen hayvanlar arasında beslenmesi en uygun olanlardır.  Oldukça titiz olan hamsterlar yaşadıkları alanın temiz olması için çalıştığından bu istekleri karşılandığı takdir de mutlu olacaklardır. Yalnız kalmayı seven ve mahremiyete önem veren bu sevimli hayvanlar için yaşam alanı da aynı ölçüde önemlidir.

hamster bakımı

Hamster Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamster bakımı yapmak birçok evcil hayvan türüne göre daha kolaydır. Hamsterlar, kafes hayvanları olduğundan kafes tercihi oldukça önemlidir. Dar alanda yaşamaktan hoşlanmazlar bu sebeple geniş ve rahatça koşturabilecekleri bir kafes tercih edilmelidir. Aynı zamanda kafesle ilgili önemli bir husus da iyi havalandırılabilir olmasıdır. Genellikle tel kafeslerden çok cam kafesler için bu daha çok geçerlidir. Yaz aylarında havaların ısısının artmasıyla birlikte hamsterınızın uyku haline geçmesine sebep olabilir.

Hamsterlar için dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise beslenmedir. Yem seçimleri sağlıklı yaşam sürmeleri açısından çok önemlidir. İki farklı çeşidi olan yemlerden biri tahıl, kuru meyve, kuruyemiş içeren yemler bir diğeri ise Pelet yemler olarak adlandırılır. İçerik bakımından aynı şekilde hazırlanmakta olan bu yemlerin farkı ise pelet yemlerde tahıl, kuruyemiş ve kuru meyve iyice öğütülüp hamur haline getirilmekte ve küçük parçalar halinde hazırlanmaktadır. İçerikleri ekstra vitamin ve mineraller ile desteklendiğinden hamsterlar için oldukça faydalıdır.

Yem seçeneği fazla olan Hamster yemleri arasından hamsterınızın yemleri beğenmedikleri durumlarda farklı yemler denenebilir. Böylelikle hangi yemi sevdiği anlaşılabilecektir. Hamsterlar için yemleri kadar mama kapları da aynı ölçüde önemlidir. Hamsterların günlük ihtiyaç duyduğu yem miktarını karşılayabileceği ve hacmi 50 ila 100 ml büyüklüğünde mama kabı tercih edilebilir.

Bunun yanında su kabının günlük su ihtiyacını karşılayacak ölçüde olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle hacmi minimum 80 ila 100 ml büyüklüğünde olmasına özen gösterilmelidir. Tercih edilen kafes türüne göre örneğin tel kafes için kelepçeli Hamster suluğu kullanılmaktadır. Tercih edilen kafes türü cam ise vantuzlu hamster suluğu tercih edilmektedir. Ek olarak bilyeli hamster suluğu kullanımı açısından güvenli ve hamster açısından rahat olması sebebiyle kafesin boyutuna göre uygun bir kap tercih edilebilir.

Köpek Kan Grubu

Hamster Bakımı İçin Yan Malzemeler Neler?

Hamster bakımında yan malzemeler için de dikkat edilmesi gerekmektedir. Hamster bakımında talaş kullanımı da oldukça önem taşımaktadır. Kafesin tabanında kullanılmakta olan talaşın ince kıyılmış olmasına dikkat edilmelidir. Hamsterların tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmeleri için özel olarak tasarlanmışlardır. Köşe tuvaleti, iki kapılı tuvalet gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır.   

Hamsterlar için gerekli olan bir diğer şey ise bir Hamster evi ve yatağıdır. Kullanımı oldukça kolaydır. Gizlenmeyi ve uyumayı çok seven hamsterlar kendilerini güvende hissedebilecekleri gizli bir yer ararlar. Fakat kemirmeleri sebebiyle zarar görmeleri mümkündür. Ahşap ve plastik yapıda iki adet hamster ev türleri bulunmaktadır. Plastik yapıda olan ev türü hamsterınızın kemirmesi durumunda zarar verebilir. Ahşap yapıdaki ev türü ise hamsterınızın kemirmesi durumunda sağlık açısından bir sorun yaratmaz fakat temizleme şekli plastik yapıdakine göre daha zordur.

Evcil hayvanlarınıza ev içerisinde veya kafes içerisinde doğal yaşam alanı yaratmanız gerekir. Hamsterınızın doğal yaşam alanına önem vererek onun için sağlıklı bir uyku yatağı ayarlayabilirsiniz. Yatak seçimlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar; kolay girip çıkılabilen ve tırnaklarının takılmayacağı bir yatak seçimidir. Bunun yanında yuva pamuğu kullanmak da konforlu bir tercih olacaktır. Bu sayede hamsterınızın daha iyi bir yaşam sürmesine sebep olabilirsiniz.

Hamsterların enerjilerini harcamaları için gerekli olan şey hamster çarklarıdır.  Hamster çark seçimlerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri büyüklüğüdür. Bir hamster çarkı ne kadar büyük olursa kat edeceği mesafe daha fazla olur ve bu onların sağlığı için faydalıdır. Hamster çarklarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yürüme alanının genişliğidir. Yürüme alanının geniş olması onların daha rahat hareket etmesini sağlar.

yavru hamster bakımı

Hamster Bakımında Püf Noktalar Neler?

Hamster bakımı ile ilgili püf noktalar hamster sahiplenmeden önce bilinmelidir. Güvende ve mutlu hissedecekleri bir ortamda yaratırken bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de yüksek sesin onları korkutabilecek olmasıdır. Sese ve gürültüye karşı duyarlı olmaları sebebiyle sakin ve huzurlu bir ortam gerekmektedir. Dar alanları sevmeyen hamsterlar için geniş bir yaşam alanı fazlaca önemlidir. Rahat hareket edip koşuşturmak psikolojik sağlıkları için de önemlidir.  Güçlü dişlere sahip olan hamsterların kemirmeleri için kemirme oyuncağı tercih edinilmektedir. Hamsterlar uygun koşullar sağlandığında ortalama üç yıl yaşayabilmektedirler. Kafalarına dokunulmasından hoşlanmazlar ve dokunulduğu takdirde ısırarak karşılık vereceklerdir.

hamster